Subiect "Calcul stagiu minim pensie" Deschis de Mircea Cretu la data: 02/21/2024 2:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul stagiu minim pensie
Scris de: Mircea Cretu la data: 02/21/2024 2:47pm
Bună ziua,
Am lucrat efectiv in România 13 ani și 8 luni (01.10.1980 - 15.04.1994)
Am efectuat stagiul militar complet (octombrie 1978 - martie 1980)
Am emigrat in alta tara (non membru UE) unde am vechime in munca 29 de ani.

In urma schimbărilor din legislația română an dreptul la pensia minimă din România?
Re: Calcul stagiu minim pensie
Scris de: la pensie la data: 02/23/2024 8:57am
In privinta luarii in calcul a stagiului de cotizare lucrat in alta tara legislatia nu s-a modificat adica se iau in calcul numai stagiile lucrate in o tara cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale. In cazul dv nu ati mentionat tara si deci nu va putem preciza daca Romania are incheiat acord bilateral cu tara in care ati lucrat.
Luand in calcul numai stagiul de cotizare lucrat in Romania va putem preciza :
Daca perioada lucrata cumulata cu perioada stagiului militar insumeaza 15 ani (dupa calculul nostru nu) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta conform actualei legi a pensiilor 263/2010, pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, prevazuta la 01 septembrie 2024.
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta standard de 65 ani trebuie sa aveti realizt stagiul minim de cotizare contributiv de 15 ani fara a lua in calcul perioada stagiului militar.
Completarea stagiului minim de cotizare contributiv de 15 ani se poate face prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii insa si acesta poate fi incheiat de catre o persoana care are domiciliul in alta tara daca Romania are incheiat cu acea tara un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1