Subiect "Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024" Deschis de Maria Stanciu la data: 02/21/2024 2:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024
Scris de: Maria Stanciu la data: 02/21/2024 2:54pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Bună seara
După interpretarea mea pensiile anticipat parțial, anticipat (acordate pe legea 263/2010)care îndeplinesc condițiile de limită de vârsta
Conform lege 360/2023 pot trece în limita de vârstă începând cu 1.09.2024 .
Vă rog să-mi spuneți dacă la nivel de discuție considerați că interpretarea este corectă sau nu . Mulțumesc mult

Normele de aplicare:

ART. 120
(1) Pensiile anticipate şi anticipate parţiale, stabilite potrivit legislaţiei anterioare intrării în vigoare a legii, devenite pensii anticipate conform art. 144 alin. (3)-(4) și art. 146 din lege, devin pensii pentru limită de vârstă la împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 la lege sau, după caz, a vârstelor standard reduse potrivit legislaţiei în vigoare, cu respectatrea condiției privind stagiul minim de cotizare contributiv sau, după caz, stagiul complet de cotizare contributiv potrivit legii.
(2) Transformarea pensiilor prevăzute la alin. (1), în pensie pentru limită de vârstă, se face prin eliminarea diminuării, după caz, și valorificarea perioadelor asimilate, a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de anticipare și a perioadelor de stagiu de cotizare nevalorificate la stabilirea pensiilor anticipate și anticipate parțiale.
Legea 360/2023
144
7) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei.
Re: Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024
Scris de: GicaH la data: 02/23/2024 4:21am
Maria Stanciu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Bună seara
După interpretarea mea pensiile anticipat parțial, anticipat (acordate pe legea 263/2010)care îndeplinesc condițiile de limită de vârsta
Conform lege 360/2023 pot trece în limita de vârstă începând cu 1.09.2024 .
Vă rog să-mi spuneți dacă la nivel de discuție considerați că interpretarea este corectă sau nu . Mulțumesc mult

Normele de aplicare:

ART. 120
(1) Pensiile anticipate şi anticipate parţiale, stabilite potrivit legislaţiei anterioare intrării în vigoare a legii, devenite pensii anticipate conform art. 144 alin. (3)-(4) și art. 146 din lege, devin pensii pentru limită de vârstă la împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 la lege sau, după caz, a vârstelor standard reduse potrivit legislaţiei în vigoare, cu respectatrea condiției privind stagiul minim de cotizare contributiv sau, după caz, stagiul complet de cotizare contributiv potrivit legii.
(2) Transformarea pensiilor prevăzute la alin. (1), în pensie pentru limită de vârstă, se face prin eliminarea diminuării, după caz, și valorificarea perioadelor asimilate, a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de anticipare și a perioadelor de stagiu de cotizare nevalorificate la stabilirea pensiilor anticipate și anticipate parțiale.
Legea 360/2023
144
7) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) și (4) și art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării și, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate și a stagiilor de cotizare realizate și nevalorificate la stabilirea pensiei.


Dupa parerea mea pensiile anticipate parțial se transforma din oficiu in pensii limită de vârstă doar la îndeplinirea conditiilor de varsta sau de vârstă cu reducere, conform Anexei 5, in care varstele standard de pensionare la limită de vârstă sunt identice cu cele din legea 263/2010 si deci vor ramane pensii anticipate cu mentinerea procentului de diminuare pana la data menționata in decizia de pensionare anticipata partial de pe decizia emisa conform legii anterioare, respectiv 263/2010, nu la 01 septembrie 2024.
Re: Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024
Scris de: la pensie la data: 02/23/2024 10:44am
Interpretarea dv este corecta dar trebuie sa precizati ce intelegeti prin expresia "indeplinesc conditiile de limita de varsta". Adica :
- Pensiile anticipate care au stagiu complet de cotizare contributiv cu 8 ani si cele anticipate partiale care depasesc stagiu complet de cotizare contributiv cu peste cinci ani, obtinute conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010, indeplinesc conditiile de varsta de pensionare la o varsta redusa cu 5 ani fata de varsta standard de pensionare prevazutain anexa 5 la legea noua apensiilor 360/2023.
- Pensiile anticipate partiale, obtinute conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010, care depasesc stagiu complet de cotizare contributiv cu mai putin de 5 ani indeplinesc conditiile de varsta de pensionare la varsta standard de pensionare conform anexei 5 la legea noua apensiilor 360/2023.
Re: Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024
Scris de: Maria Stanciu la data: 02/23/2024 12:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mulțumesc pentru răspuns.
“devin pensii pentru limită de vârstă la împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 la lege sau, după caz, a vârstelor standard reduse potrivit legislaţiei în vigoare, “ eu înțeleg că pot trece la limită de vârstă conform condițiilor din legea 360/2023 adică cele care îndeplinesc condițiile pentru
Limită de vârstă ( stagiu complet contributiv + 5 ani stagiu de cotizare) , stagiu complet contributiv ,vârstă redusă de la copii ), cele cu reducerea de la grupă erau și în legea 263/2010
Scuze dacă nu sunt riguroasa în exprimare. Desigur cele cu reducerea de la copii nu pot fi trecute din oficiu dar dacă se depune cerere nu văd cum ar putea fi respinse.
Re: Trecere în limita de varsta a pensiilor anticipate la 1.09.2024
Scris de: la pensie la data: 02/25/2024 9:52am
Regretam ca trebuie sa recunoastem ca nu intelegem ce vreti sa spuneti.
Stim ca dv aveti indeplinite conditiile de pensionare de cativa ani si deci daca vreti o analiza a unei situatii date exemplicati un caz teoretic in aceasta situatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1