Subiect "venituri ce se iau in calcul la pensie" Deschis de ELENA COPORAN la data: 02/22/2024 1:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: ELENA COPORAN la data: 02/22/2024 1:51am
Gen:F
Data nasterii:07.04.1963
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:In noua lege a pensiilor la art. 13 spune ca reprezinta stagiu de cotizare perioada de vechime in munca de pana 01.04.2001 pentru care s-a datorat sau, dupa caz, s-a datorat si platit contributie de asigurari sociale.
Eu am scris in cartea de munca ca pentru o perioada societatea nu a facut dovada platii asigurarilor sociale.
Eu inteleg din art. 13 ca s-ar lua in considerare la calculul pensiei si aceasta perioada chiar daca nu au fost platitie asigurarile sociale de angajator (avand in vedere sintagma "pentru care s-a datorat sau, dupa caz, s-a datorat si platiti contributie de asigurari sociale". Va rog sa imi spuneti si parea dvs.
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/25/2024 12:00pm
Noi interpretam prevederile art 13 litera a) din noua lege a pensiilor 360/2023 la fel ca dv, adica se ia in calculul stagiului de cotizare contributiv si in perioada lucrata inainte de data de 01 aprilie 2001 in care angajatorul nu a platit contributie de asigurari sociale.
Aceasta prevedere modifica prevederile de pana acum din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: ELENA COPORAN la data: 02/26/2024 2:13am
la pensie :
Noi interpretam prevederile art 13 litera a) din noua lege a pensiilor 360/2023 la fel ca dv, adica se ia in calculul stagiului de cotizare contributiv si in perioada lucrata inainte de data de 01 aprilie 2001 in care angajatorul nu a platit contributie de asigurari sociale.
Aceasta prevedere modifica prevederile de pana acum din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.


Prin luare in calcul a stagiului de cotizare contributiv eu inteleg ca imi va calcul punctajul lunar corespunzator pentru salariul scris in cartea de munca, dar pentru care nu a platit asigurari sociale. Este corect?
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 2:38am
Da este corect.
Daca depuneti adeverinta cu salariile brute din perioada inainte de 01 aprilie 2001 se vor lua in calcul acele salarii.
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: M.Lipa la data: 02/26/2024 10:56pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru perioada de după 01.04.2001
neplata asigurărilor sociale de către firmă, cum v-a fi valorificată?
Mulțumesc anticipat!
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 8:42am
Pentru doamna Lipa.
Cititi raspunsul nostru de mai sus.
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: M.Lipa la data: 02/27/2024 8:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In cazul in care nu se depun adeverințe,cum se va proceda?
Vă rog, eu am întrebat același lucru, dar pentru o perioadă de
după 01.04.2001.
Vă mulțumesc!
Re: venituri ce se iau in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 9:58am
Pentru doamna Lipa
In perioada dupa 01 aprilie 2001 nu este necesar sa se depuna adeverinte cu salariile brute pentruca acestea au fost transmise lunar de catre angajatori Casei de pensii prin situatia numita REVISAL si au fost luate in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1