Subiect "Recalculare" Deschis de Petre la data: 02/22/2024 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare
Scris de: Petre la data: 02/22/2024 4:34am
Gen:M
Data nasterii: 25.04.1961
Stagiul de cotizare: 45 ani 1 luna si 22 zile
Alte date: conditii normale 31 ani 2 luni si 10 zile, grupa I 7 ani 0 luni si 15 zile, grupa II 2 ani 1 luna si 26 zile, stagiu aferent grupe 4 ani 0 luni si 0 zile, perioade necontributive 4 ani 0 luni 0 zile, stagiu asimilat (Armata) 0 ani 9 luni si 1 zi. Decizie pensionare la limita de varsta in Aprilie 2022.
Intrebare: LA RECALCULARE,
1. la grupele de munca I si II cat mai exact va fi punctajul ? Se castiga ceva sau se pierde in cazul meu ?
2. peste actualul punctaj din ultia decizie de pensionare (caci am mai lucrat in conditii normale), cate puncte de stabilitate primesc si care este eventualul punctaj suplimentar primit in total in plus ?
Re: Recalculare
Scris de: GicaH la data: 02/22/2024 5:00am
Petre :
Gen:M
Data nasterii: 25.04.1961
Stagiul de cotizare: 45 ani 1 luna si 22 zile
Alte date: conditii normale 31 ani 2 luni si 10 zile, grupa I 7 ani 0 luni si 15 zile, grupa II 2 ani 1 luna si 26 zile, stagiu aferent grupe 4 ani 0 luni si 0 zile, perioade necontributive 4 ani 0 luni 0 zile, stagiu asimilat (Armata) 0 ani 9 luni si 1 zi. Decizie pensionare la limita de varsta in Aprilie 2022.
Intrebare: LA RECALCULARE,
1. la grupele de munca I si II cat mai exact va fi punctajul ? Se castiga ceva sau se pierde in cazul meu ?
2. peste actualul punctaj din ultia decizie de pensionare (caci am mai lucrat in conditii normale), cate puncte de stabilitate primesc si care este eventualul punctaj suplimentar primit in total in plus ?


In noua lege a pensiilor 360/2023, care intra in vigoare de la 1 septembrie 2024 se ia in calcul totalul punctelor realizate de pe ultima decizie, punctele de stabilitate se calculeaza doar pe perioada pana la prima decizie de pensionare, respectiv pentru 40 ani si o luna, iar punctele pentru armata, conditii/grupe de munca sunt cele calculate deja si
incluse in totalul punctelor
realizate aflat pe decizia de
pensionare.
Re: Recalculare
Scris de: petre 2 la data: 02/22/2024 5:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:TOATE PENSIILE DIN CONTRIBUTIVITATE SE RECALCULEAZA IN SEPT 2024 ASTFEL:
Nr puncte total realizat (de pe decizie <G.1>, adunati si cu punctele realizate in perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta) + puncte de stabilitate (mai jos calculul) x 81(valoare punct de referinta VPR) = pensia recalculata in sept 2024. Aplicati % de penalizare, daca este cazul. Scadeti impozitul pe venit de 10% la ce depaseste 2000lei, daca e cazul.
Daca prin recalculare, cuantumul este mai mic decat cel in plata, primiti suma de in plata.
Puncte stabilitate (uitati-va pe decizie si din pag 2, scadeti perioadele de la rubrica ``stagiu necontributiv si perioade asimilate: somaj inainte de aprilie 2001, concedii medicale, armata, studii superioare, etc, NU luati in calcul perioada lucrata DUPA iesirea la pensie limita de varsta). PRACTIC, adunati perioadele de: conditii normale + conitii gr I + conditii gr II + conditii speciale + conditii deosebite si, clculati la ce depareste 25 ani:
- de la 26- la 30 ani –0.5x?ani =puncte. Faceti inmultirea.
- de la31- la 35 ani –0.75 x ? ani = puncte
- de la36-peste - 1x ?= puncte
TOTAL = ? puncte. Faceti suma, inclusiv pt fractiuni de an (lunile ramase de la ani intregi).
Calculul e informativ, conform legii 360/2023, fara norme de aplicare, Nu este specificat daca stagiul suplimentar de la grupe se considera pt punctele de stabilitate, fiind stagiu necontributiv, la fel ca si armata, facultatea, concedii medicale... Pe decizie aveti mentionate perioadele necontributive, asimilate, pe pag. 2. (Nr.LM)
Re: Recalculare
Scris de: Ion la data: 02/22/2024 6:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Precizare:
Punctele de stabilitate se acordă numai pentru stagiul de cotizare contributiv.
Stagiul de cotizare aferente grupelor de muncă nu este considerat stagiu de cotizare contributiv, că atare nu primește puncte de stabilitate.
Primesc puncte de stabilitate cei care au lucrat in condiții speciale de muncă dar numai cei de la art 28 lit a)și b) din lege mineri subteran ,activității nucleare Conform art 55 (2) din normele de aplicare .Mai mult sunt categorii de persoane care au lucrat in condiții speciale și nu au stadiul de cotizare contributiv recunoscut și anume cei de la art 28 lit.c,d,e,f din legea 360 ,potrivit art 55 din norme.
Sunt o persoană care a lucrat 28 ani in grupe de muncă și asi foarte bucuros să nu am dreptate.
Aceasta este legea.
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 4:02am
Asa cum au mentionat si domnii Gica, Petre si Ion punctajul obtinut pana in prezent prin decizi nu se mai recalculeaza ci la recalcularea din septembrie 2024 la acesta se adauga punctele de stabilitate si suma lor se inmulteste cu 81 lei
Peste ultima decizie care cuprinde si perioada lucrata dupa pensionare mai primiti cca 11,64 puncte de stabilitate pentru un stagiu contributiv de 40 ani 4 luni si 25 zile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1