Subiect "Pensie limita varsta persoana cu grad de handicap 1-nevazator" Deschis de Laura la data: 02/22/2024 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta persoana cu grad de handicap 1-nevazator
Scris de: Laura la data: 02/22/2024 6:47am
Gen:M
Data nasterii:10.06.1978
Stagiul de cotizare:25 ANI SI 5 LUNI
Alte date:Handicap grad I-nevazator
Intrebare:cum se calculeaza pensia pentru persoana cu datele mentionate mai sus? Se incadreaza la pensie pentri limita de varsta (stagiul complet de cotizare in cazul pesoanelor cu handicap grav este de 11 ani si 8 luni) sau se incadreaza la pensie de invaliditate? Va rog ajutati-ma cu modul de calcul al pensiei. Va multumesc!
Re: Pensie limita varsta persoana cu grad de handicap 1-nevazator
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 5:04am
Pentru iesirea la pensie pentru limita de varsta, persoanele cu deficiente de vedere, nevazatorii. se incadreaza in prevederile art 59 din legea actuala a pensiilor 263/2010 si art 53 din noua lege a pensiilor 360/2023, adica indiferent de varsta daca au realizat o treime din stagiul complet de cotizare, conditie care in cazul dv este de 11 ani si 8 luni.
Calculul sumei punctajelor anuale sunt asemanatoare si depind de salariile realizate in perioadele lucrate
Modul de calcul al valorii pensiei este insa diferit conform celor doua legi a pensiilor insa prevederile actualei legi a pensiilor care este in vigoare pana in 01 septembrie 2024, aparent, este mai favorabila.
Daca va pensionati inainte de 01 septembrie 2024 veti beneficia de o pensie care va ramane in plata si dupa recalcularea din septembrie 2024 cand pensia recalculata va fi mai mica, insa va ramane o perioada fixa fara a se mai aplica indexarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1