Subiect "Trecere la pensie limita de varsta" Deschis de Vasiu Constantin la data: 02/22/2024 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Vasiu Constantin la data: 02/22/2024 7:51am
Gen:B
Data nasterii:09.03.1964
Stagiul de cotizare:40.3
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
La data de 09.03.1964 a-si putea depune dosar pentru pensie anticipata partial - conf. leg. 263/2010 - (varsta 60 ani si un stagiu de cotizare contributiv de 40.3 ani (fara a lua in calcul armata etc..)...urmand a fi penalizat cu un procent care se va calcula.
Intrebarea mea este urmatoarea: Ce se va intampla la data de 01.09.2024?
- Voi fi trecut automat in pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare conf. art.56, leg. 360/2023? (varsta 60 ani, stagiu de cotizare 40 ani)
- Va trebui sa depun o cerere, la 01.09.2024 pentru recalculare si eventual atasat si livretul militar pentru calcul total al pensiei?
- Voi ramane incontinuare penalizat, pana la varsta de 65 ani, intrucat sunt pensionat pe leg. 263/2010?
-
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: nicolae la data: 02/22/2024 8:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

NM de aplicare a L.360/2023, ART. 120 (1) Pensiile anticipate şi anticipate parţiale, stabilite potrivit legislaţiei anterioare intrării în vigoare a legii, devenite pensii anticipate conform art. 144 alin. (3)-(4) și art. 146 din lege, devin pensii pentru limită de vârstă la împlinirea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 la lege sau, după caz, a vârstelor standard reduse potrivit legislaţiei în vigoare, cu respectarea condiției privind stagiul minim de cotizare contributiv sau, după caz, stagiul complet de cotizare contributiv potrivit legii.

Reiesind din explicatiile date de NM, rezulta ca se va face trecerea la pensie limita de varsta, dar avand in vedere prevederile de la Art.56 din Lege - "Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5", ar trebui de facut cerere.
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: luciana la data: 02/22/2024 8:48am
Legea 360

Art. 57. - Reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 56 nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.

Pensia anticipata obtinuta presupune deja reducerea varstei de pensionare, deci... nu se mai poate transforma in pensie la limita de varsta.

In plus, persoanele care indeplinesc conditiile, trebuie sa solicite prin cerere scrisa accesarea pensiei conform:

Art. 56. - Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Parerea mea...
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: luciana la data: 02/22/2024 8:59am
Daca va pensionati in martie 2024 veti avea procentul de penalizare mentinut pana la trecerea la pensia pentru limita de varsta.Asta e cert.

Daca nu va grabiti, in sept 2024 ati putea solicita pensie pentru limita de varsta conform art 56 din Legea 360, deoarece indepliniti cerintele de stagiu si de varsta.
Nu aveti nimic de pierdut, mai ales ca pe legea noua scade penalizarea.

Parerea mea...

VAsteptam publicarea NM.
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Nick la data: 02/22/2024 9:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Trebuie luat în calcul următoarele:
1) cât este penalizarea în caz de pensionare în martie?
2) càt este indicele de corectie acum și până la 1 sept 2024, DACĂ se va aplica legea 360.
3) dar dacă chiar se amână aplicarea legii?
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Nicolae la data: 02/22/2024 10:22am
Nick :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Trebuie luat în calcul următoarele:
1) cât este penalizarea în caz de pensionare în martie?
2) càt este indicele de corectie acum și până la 1 sept 2024, DACĂ se va aplica legea 360.
3) dar dacă chiar se amână aplicarea legii?


Daca se cere pensie antic. part. din 09.03.2024, diminuarea e de 15% (0,25 x 60)
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Nick la data: 02/22/2024 2:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Deci pierde la pensie 15%, dar câștigă cu indicele de corecție 41%! La 1 septembrie prin recalculare rămâne cu cuantumul cel mare dat de indicele de corecție!
Corect? Acesta e răspunsul și solutia optimă?
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Nick la data: 02/22/2024 2:19pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Deci pierde la pensie 15%, dar câștigă cu indicele de corecție 41%! La 1 septembrie prin recalculare rămâne cu cuantumul cel mare dat de indicele de corecție!
Corect? Acesta e răspunsul și solutia optimă?
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Sorina la data: 02/23/2024 1:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am mai vazut si in alte articole ca opinia este ca procentul de penalizare de la o pensie anticipata partial, calculata dupa legea 263/2010 se va mentine si de la 1 septembrie 2024. Ati putea va rog, sa-mi spuneti pe ce se bazeaza aceasta interpretare? Din moment ce are loc o recalculare generala si toate pensiile trebuie sa fie in concorda ra cu noua legea 360/2023 nu inteleg de procentele de penalizare raman cele vechi. Exista, in acest sens o prevedere explicita in legea 360 sau in normele de aplicare?
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Nicu la data: 02/23/2024 2:13am
Sorina :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am mai vazut si in alte articole ca opinia este ca procentul de penalizare de la o pensie anticipata partial, calculata dupa legea 263/2010 se va mentine si de la 1 septembrie 2024. Ati putea va rog, sa-mi spuneti pe ce se bazeaza aceasta interpretare? Din moment ce are loc o recalculare generala si toate pensiile trebuie sa fie in concorda ra cu noua legea 360/2023 nu inteleg de procentele de penalizare raman cele vechi. Exista, in acest sens o prevedere explicita in legea 360 sau in normele de aplicare?


Art 144 aliniat 4 Legea 360/2023
"La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menținerea procentului de diminuare."
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 6:11am
Pentru domnul Vasiu
Daca depuneti cerere de pensie anticipata partiala inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 la intrarea in vigoare a acesteea pensia se va transforma in pensie anticipata partiala si daca aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani depasit cu peste 5 ani, conform prevederilor art 56 din legea 360/2023 "puteti solicita pensie pentru limita de varsta".
Deci trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta nu se face din oficiu ci trebuie sa o solicitati prin cerere si sa depuneti si actele necesare pentru calculul pensiei pentru limitsa de varsta daca acestea nu au fost depuse la dosarul de pensie anticipata partiala\
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1