Subiect "Scaderea numarului de puncte" Deschis de Mihai la data: 02/22/2024 12:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Scaderea numarului de puncte
Scris de: Mihai la data: 02/22/2024 12:14pm
Gen:M
Data nasterii:08.06.1956
Stagiul de cotizare:53ani 4 luni
Alte date:19ani conditii normale;17ani gr.I;2ani gr.II
Intrebare:Conform Normelor de aplicare a legii pensiilor
modul de calcul a punctajului pentru grupele de munca Isi II este diferit fata de momentul iesirii la pensie (2021).Este posibil ca in acest fel punctajul recalculat sa fie mai mic decat cel din decizia de pensionare ?
Bineinteles ca sintagma "oricum pensia nu scade " nu cred ca este corecta daca prin recalculare punctajul total de cotizare realizat scade !
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Liviu la data: 02/22/2024 1:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In aceeasi situatie sunt si eu. Aici pe forum mi s-a raspuns ca punctele raman la fel, dar citind normele am inteles ca voi primi 0,5 puncte pentru fiecare an de gr. 1, ceea ce va duce la scaderea punctelor totale, iar punctele de fidelitate nu vor acoperi ceea ce pierd, astfel punctajul va scadea, pensia va ramane la fel, dar la urmatoarele indexari eu nu voi primi nimic!
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: mihai la data: 02/24/2024 2:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Datorita numitorului din formula VPR cei care au lucrat in grupele de munca ( unde stagiul total de cotizare era 25 , 20 sau chiar 15 ani ) pierd mult , sau nu cistiga nimic pentru multa vreme de aici incolo .
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Nicu la data: 02/24/2024 3:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actualii pensionari nu pierd numarul total de puncte realizat de pe decizie <G.1> . La aceste puncte se adauga punctele de stabilitate acolo unde este cazul , respectiv punctele realizate pentru perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta tot daca este cazul. Suma acestora inmultita cu valoarea punctului de referinta va da pensia bruta.
Daca prin recalculare pensia va fi mai mica decit pensia aflata in plata , pensionarul ramine cu pensia aflata in plata.
Daca normele de aplicare a legii vor prevedea puncte pt perioadele necontributive se vor adauga si acestea. Inca nu sint oficiale normele de aplicare
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Liviu la data: 02/24/2024 4:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu am inteles ca raman nemodificate doar punctele pentru conditii nornale. Sporul de grupa se recalculeaza, acordandu-se doar 0,5 puncte pe an, ceea ce va duce la scaderea punctajului total, in cazul celor care au avut peste un punct de pensie pe luna. Sper sa gresesc, dar nu cred!
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petrica la data: 02/24/2024 4:53am
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actualii pensionari nu pierd numarul total de puncte realizat de pe decizie <G.1> . La aceste puncte se adauga punctele de stabilitate acolo unde este cazul , respectiv punctele realizate pentru perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta tot daca este cazul. Suma acestora inmultita cu valoarea punctului de referinta va da pensia bruta.
Daca prin recalculare pensia va fi mai mica decit pensia aflata in plata , pensionarul ramine cu pensia aflata in plata.
Daca normele de aplicare a legii vor prevedea puncte pt perioadele necontributive se vor adauga si acestea. Inca nu sint oficiale normele de aplicare
De ce credeți că-i spune "recalculare"? :)))
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Nicu la data: 02/24/2024 6:04am
petrica :
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actualii pensionari nu pierd numarul total de puncte realizat de pe decizie <G.1> . La aceste puncte se adauga punctele de stabilitate acolo unde este cazul , respectiv punctele realizate pentru perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta tot daca este cazul. Suma acestora inmultita cu valoarea punctului de referinta va da pensia bruta.
Daca prin recalculare pensia va fi mai mica decit pensia aflata in plata , pensionarul ramine cu pensia aflata in plata.
Daca normele de aplicare a legii vor prevedea puncte pt perioadele necontributive se vor adauga si acestea. Inca nu sint oficiale normele de aplicare
De ce credeți că-i spune "recalculare"? :)))


In opinia mea, daca noua lege a pensiilor va intra in vigoare , atunci "recalcularea" de care faceti vorbire este in sensul art.144 din Legea360/2023 aliniat 1 pina la aliniat 7.
Intotdeauna vor fi persoane multumite sau nemultumite in legatura cu orice aspect legat de modificarea unei legi sau alteia.Depinde perspectiva din care se priveste.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petre la data: 02/24/2024 10:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1.Oare aceasta lege 360/2023 va modifica-schimba si hotaririle judecatoresti irevocabile cistigate in instanta , privind grupele de munca , salariii brute , spor de nopate etc ?
2. Aceasta lege se aplica la fel pensionarilor aflati in plata si celor care vor iesi cu data de 1 sept 2024 ?
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Ion la data: 02/25/2024 7:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1.Legea actuală (360) nu modifică hotărârile judecătorești irevocabile.
2.Nr.de puncte din deciziile de pensionare nu se modifică.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Ion la data: 02/25/2024 8:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Rectific ceea ce am spus la pct.2
Punctajele anuale se recalculează conform art. 112 (3) din norme.Vor pierde cei care au avut venituri lunare mai mari, peste medie și au obținut punctaje mari datorită grupelor .
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petrica la data: 02/25/2024 3:45pm
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actualii pensionari nu pierd numarul total de puncte realizat de pe decizie <G.1> . La aceste puncte se adauga punctele de stabilitate acolo unde este cazul , respectiv punctele realizate pentru perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta tot daca este cazul. Suma acestora inmultita cu valoarea punctului de referinta va da pensia bruta.
Daca prin recalculare pensia va fi mai mica decit pensia aflata in plata , pensionarul ramine cu pensia aflata in plata.
Daca normele de aplicare a legii vor prevedea puncte pt perioadele necontributive se vor adauga si acestea. Inca nu sint oficiale normele de aplicare
De ce să iasă un punctaj mai mic decât pe decizia de pensie, dacă se iau punctele de pensie de pe decizie și se adaugă punctele de stabilitate? De ce se numește recalcularea pensiilor dacă se iau punctele de pe decizie? Ar trebui să se numească doar "calcularea" pensiilor. Toate pensiile se recalculează de la început.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: GicaH la data: 02/26/2024 1:44am
petrica :
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actualii pensionari nu pierd numarul total de puncte realizat de pe decizie <G.1> . La aceste puncte se adauga punctele de stabilitate acolo unde este cazul , respectiv punctele realizate pentru perioadele lucrate dupa iesirea la pensie limita de varsta tot daca este cazul. Suma acestora inmultita cu valoarea punctului de referinta va da pensia bruta.
Daca prin recalculare pensia va fi mai mica decit pensia aflata in plata , pensionarul ramine cu pensia aflata in plata.
Daca normele de aplicare a legii vor prevedea puncte pt perioadele necontributive se vor adauga si acestea. Inca nu sint oficiale normele de aplicare
De ce să iasă un punctaj mai mic decât pe decizia de pensie, dacă se iau punctele de pensie de pe decizie și se adaugă punctele de stabilitate? De ce se numește recalcularea pensiilor dacă se iau punctele de pe decizie? Ar trebui să se numească doar "calcularea" pensiilor. Toate pensiile se recalculează de la început.


Logic, pentru ca se introduce o nouă formula de calcul.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 8:19am
Conform art 144 din noua lege a pensiilor 360/2023 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi, cum este a domnului Mihai, se recalculeaza prin :
1. se mentine suma punctelor anuale calculate conform legislatiei la data obtinerii pensiei
se adauga punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor care se cumuleaza cu cele de la punctul 1.
se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma de la punctul 2 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petrica la data: 02/26/2024 12:12pm
la pensie :
Conform art 144 din noua lege a pensiilor 360/2023 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi, cum este a domnului Mihai, se recalculeaza prin :
1. se mentine suma punctelor anuale calculate conform legislatiei la data obtinerii pensiei
se adauga punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor care se cumuleaza cu cele de la punctul 1.
se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma de la punctul 2 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei
Bun. Să zicem că aveți dreptate. Atunci de ce se zice că dacă pensia prin recalculare va ieși mai mică, atunci se va menține pensia în curs? După cum spuneți Dvs. pensiile nu au cum să devină mai mici pentru că se iau punctele de pe decizie.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: Nicu la data: 02/26/2024 12:19pm
petrica :
la pensie :
Conform art 144 din noua lege a pensiilor 360/2023 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi, cum este a domnului Mihai, se recalculeaza prin :
1. se mentine suma punctelor anuale calculate conform legislatiei la data obtinerii pensiei
se adauga punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor care se cumuleaza cu cele de la punctul 1.
se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma de la punctul 2 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei
Bun. Să zicem că aveți dreptate. Atunci de ce se zice că dacă pensia prin recalculare va ieși mai mică, atunci se va menține pensia în curs? După cum spuneți Dvs. pensiile nu au cum să devină mai mici pentru că se iau punctele de pe decizie.


In opinia mea, daca faceti o simulare corecta la pensii obtinute in ani diferiti veti vedea de ce.
Cine a scris in lege acest lucru l-a scris in cunostinta de cauza.si, oricum , pt a demonstra acest lucru este nevoie de aplicare si timp si nu cred ca are cineva timpul necesar pentru astfel de calcule.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petrica la data: 02/26/2024 12:23pm
la pensie :
Conform art 144 din noua lege a pensiilor 360/2023 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi, cum este a domnului Mihai, se recalculeaza prin :
1. se mentine suma punctelor anuale calculate conform legislatiei la data obtinerii pensiei
se adauga punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor care se cumuleaza cu cele de la punctul 1.
se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma de la punctul 2 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei
Bun. Să zicem că aveți dreptate. Atunci de ce se zice că dacă pensia prin recalculare va ieși mai mică, atunci se va menține pensia în curs? După cum spuneți Dvs. pensiile nu au cum să devină mai mici pentru că se iau punctele de pe decizie.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 9:27am
Pentru domnul Petrica
Domnul Nicu are dreptate
La recalcularea care se va face la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pensiile in plata vor suferii urmatoarele influente :
- Diminuarea valorii pensiilor pentru cei care au beneficiat de indice de corectie. Diminuarea maxima va fi de 41 %, pentru cei pensionati dupa anul 2020
- Diminuarea valorii pensiilor pentru cei care au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare sub 25 ani. Diminuarea maxima va fi mai mare de 50 % pentru unii nevazatori sau cu handicap grav.
- Cresterea valorii pensiilor pentru cei care la pensionare au avut stagiul complet de cotizare mai mare de 25 ani. Cresterea maxima va fi de 40 % pentru cei care au avut stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Cresterea valorii pensiilor pentru cei care beneficiaza de puncte de stabilitate. Din nefericire cei cu handicap grav sau nevazatorii nu vor beneficia de puncte de stabilitate.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: petrica la data: 03/03/2024 1:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: M-aș bucura foarte mult să aveți dreptate, pe noi pensionarii ne-ar avantaja. Dar gândiți-vă că asta ar crea o nouă inechitate. Deviza "la muncă egală, pensie egală" nu s-ar mai concretiza, și asta pentru că cei care vor ieși la pensie după noi vor avea un punctaj mai mic, (0,25 și 0,5 folosiți ca termeni nu ca factori, în cazul grupelor de muncă, punctaj micșorat în cazul celor cu dizabilități etc.). Deci s-ar crea o nouă inechitate pentru generațiile viitoare de pensionari. Repet, m-aș bucura foarte mult să aveți dreptate. O zi bună.
Re: Scaderea numarului de puncte
Scris de: GicaH la data: 03/03/2024 7:21am
petrica :
la pensie :
Conform art 144 din noua lege a pensiilor 360/2023 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi, cum este a domnului Mihai, se recalculeaza prin :
1. se mentine suma punctelor anuale calculate conform legislatiei la data obtinerii pensiei
se adauga punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor care se cumuleaza cu cele de la punctul 1.
se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma de la punctul 2 cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei
Bun. Să zicem că aveți dreptate. Atunci de ce se zice că dacă pensia prin recalculare va ieși mai mică, atunci se va menține pensia în curs? După cum spuneți Dvs. pensiile nu au cum să devină mai mici pentru că se iau punctele de pe decizie.


Da, dar formula de calcul este alta, asa ca cei ce au avut indice de corecție 1.41 s-ar putea sa stea pe loc, daca le iese cuantumul pensiei mai mic, de asemenea cei care din cakcul le iese sa zicem 500 lei, vor sta pe loc cu pensia minimă de 1281 lei.
Cred ca exemplele date sunt suficiente, de altfel, pot fi mult mai multe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1