Subiect "Pensie comunitară România/Italia" Deschis de Carmen Covaci la data: 02/22/2024 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie comunitară România/Italia
Scris de: Carmen Covaci la data: 02/22/2024 1:02pm
Gen:M
Data nasterii:10/09/1963
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Bună ziua tuturor, sunt nouă pe grup, vă mulțumesc pentru accept. Aș dori ceva informații pentru soțul meu.
E născut în 10/09/1963, deci are 60 de ani împliniți în septembrie. A lucrat în România 19 ani și 4 luni, plus 2 luni de șomaj. După aceea am plecat în Italia, unde avem rezidență. În Italia lucrează de 20 de ani și 6 luni.
Am aflat că ar putea ieși în pensie anticipat,fără penalizare,în România.E adevărat? Am primit păreri contrastante în legătură cu acest subiect. Două rude apropiate care lucrează în contabilitate spun că poate cere pensia anticipată fără penalizare până în august. Am întrebat pe cineva care se ocupă de pensii și mi-a răspuns că nu poate ieși fără penalizare dacă nu are 43 de ani de vechime. Care este răspunsul corect?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Re: Pensie comunitară România/Italia
Scris de: Nicolae la data: 02/22/2024 2:09pm
Carmen Covaci :
Gen:M
Data nasterii:10/09/1963
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Bună ziua tuturor, sunt nouă pe grup, vă mulțumesc pentru accept. Aș dori ceva informații pentru soțul meu.
E născut în 10/09/1963, deci are 60 de ani împliniți în septembrie. A lucrat în România 19 ani și 4 luni, plus 2 luni de șomaj. După aceea am plecat în Italia, unde avem rezidență. În Italia lucrează de 20 de ani și 6 luni.
Am aflat că ar putea ieși în pensie anticipat,fără penalizare,în România.E adevărat? Am primit păreri contrastante în legătură cu acest subiect. Două rude apropiate care lucrează în contabilitate spun că poate cere pensia anticipată fără penalizare până în august. Am întrebat pe cineva care se ocupă de pensii și mi-a răspuns că nu poate ieși fără penalizare dacă nu are 43 de ani de vechime. Care este răspunsul corect?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.


Conform Legii 263/2020, Art. 62. alin. (1), Pensia anticipată (fara diminuare) se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
Adica,potrivit dispozitiilor legale actuale in acest moment, ar trebui sa fie cel putin 43 ani contributivi. Legea 360/2023, in vigoare din 01.09.2024, prevede la Art. 56: Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Re: Pensie comunitară România/Italia
Scris de: Carmen Covaci la data: 02/22/2024 2:31pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Să înțeleg că din septembrie ar putea ieși la pensie pentru limita de vârstă? Atunci ar avea aproape 41 de ani vechime și vârsta 61 de ani.
Re: Pensie comunitară România/Italia
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 8:46am
Mai intai trebuie sa precizam ca cei care au lucrat in doua sau mai multe tari din Uniunea Europeana au dreptul sa cumuleze perioadele lucrate in aceste tari atat pentru pensie anticipata cat si pentru pensie pentru limita de varsta.
Conform acestei prevederi si a prevederilor legilor pensiilor din Romania Sotul dv are urmatoarele drepturi la pensie in Romania :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 prevazuta sa fie valabila pana in data de 01 septembrie 2024 :
Pensie anticipata partiala, diminuata, avand varsta de 60 ani depasita si stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit facand dovada stagiului lucrat in Italia
Nu are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba varsta de 60 ani depasita si stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit cu 8 ani (inclusiv stagiul de cotizare din Italia).
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 prevazuta sa fie valabila din data de 01 septembrie 2024 are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba varsta de 60 ani depasita si stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit cu 5 ani (inclusiv stagiul de cotizare din Italia).
Re: Pensie comunitară România/Italia
Scris de: Carmen Covaci la data: 03/04/2024 3:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc frumos!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1