Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 02/23/2024 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/23/2024 8:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, cum se incadreaza pensia de invaliditate pe noua lege a pensiilor ca stagiu/vechime nu ca bani pt ca nici acum cu Normele aparute nu e lamurit acest aspect?
Ce facem noi care suntem pensionati de invaliditate pe Lg 263/2010 si trebuie sa iesim la pensie pe Lg 360/2023 , se adauga ca si stagii asimilate sau nu ?
Eu spre exemplu sunt pensionat din 2012 pe caz de boala moment la care aveam stagiu 30 de ani si 7 luni din care 18 ani grupa 2 a si deosebita , dupa Lg 263 ar trebui ca cei 12 ani de pensie sa-mi fie asimilati ca si stagiu cum scrie la art. 49 alin. 1 , cumvoi beneficia eu de reducerea de 6 ani de la grupe ? Va multumesc .
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Constanta la data: 02/23/2024 10:13am
Persoanele care beneficiază de pensie de invaliditate sau vor fi în situația de a se înscrie la acest tip de pensie, sunt printre cele proscrise. Sunt cele mai dezavantajete persoane. Odată, ca urmare a legii, a doua oară din cauză că sunt lovite și de soartă, așa cum am mai scris.

După cum se prezintă legea, lumea ar trebui să-și ia gândul de la a beneficia de acest drept.


În urmă cu vreo 20 de ani, erau scoși pe bandă rulantă la pensie de boală cei care au lucrat în întreprinderi care trebuiau să dispară.

Toți aceia, când vor împlini vârsta de pensionare, dacă nu solicită nici un fel de recalculare, vor rămâne în plată cu cuantumul și punctele de la ultima decizie.

Dacă vor solicita recalcularea, există riscul ca pensia aflată în plată să se diminueze.

Cred că pe lângă Casele de pensii, ar trebui înființate de către asociații de caritate, birouri pentru informarea și verificarea documentelor, mai înainte de a se adresa persoana instituției publice.

Nu rețin dacă în noua lege este menționat că poți renunța în 30 de zile la pensia stabilită prin decizie de recalculare potrivit solicitării.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Constanta la data: 02/23/2024 10:21am
@domnul Iftene

"Ce facem noi care suntem pensionati de invaliditate pe Lg 263/2010 si trebuie sa iesim la pensie pe Lg 360/2023 , se adauga ca si stagii asimilate sau nu ?"

Nu se adaugă. Pe noua lege pensia de invaliditate nu mai face parte din perioadele asimilate. Pensia de invaliditate este considerată perioadă necontributivă și contravaloarea pensiei de invaliditate nu va mai intra în calculul pensiei de limită de vârstă.
Au un oarecare beneficiu cei care la momentul actual sunt pensionari pe caz de boală și vor trece la pensia de limită de vârstă din pensia de boală.

Dacă, un pensionar care se află în prezent în pensie de invaliditate iar peste o anumită perioadă își recapătă capacitatea de muncă, și fiți siguri că mulți și-o vor recăpătaaaa, soluția legislativă nu este prea îmbucurătoare pentru aceste persoane.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Vio la data: 02/23/2024 3:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Puncte de stabilitate pentru perioada pensiei de invaliditate gr.III nu se acorda, alt lucru nedrept și inechitabil, cum spunea și dna Constanța.
Dar perioada lucrata cu 4 ore pe timpul pensiei de invaliditate gr III este considerata stagiu contributiv? Se poate solicita la cerere recalcularea pensiei de invaliditate după legea nouă, cu valorificarea stagiului și transformarea în puncte a veniturilor obținute pe perioada pensiei. de invaliditate, imediat după intrarea în vigoare a legii, de ex o dată cu valorificarea veniturilor obținute înainte de 04.2001? Se poate solicita acest tip de recalculare (cu valorificarea stagiului și veniturilor obținute pe perioada pensiei de invaliditate) atât pe legea 263, cat și pe legea 360, înainte de trecerea la pensia de limita de vârstă?
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/26/2024 10:23am
Pentru domnul Iftene
Si noi am asteptat ca normele de aplicare a legii sa aduca unele clarificari in privinta perioadei de pensie de invaliditate si paradoxal prin lipsa acestora ne-a facut sa intelegem intentia legiuitorului adica :
Conform noii legi perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate nu se considera stagiu de cotizare contributiv pentruca nu s-a platit contributie si nu se considera nici stagiu de cotizare asimilat pentruca nu se doreste sa se acorde punctaj suplimentar pentru aceasta perioada.
Pentru a compensa lipsa stagiului de cotizare asimilat pe perioada pensiei de invaliditate si a prelungi perioada activa se prevede acordare dreptului de cumulare a pensiei cu salariu si celor care au capacitatea de munca diminuata cu 100 % daca se angajaza in locuri de munca mai usoare.

Pentru doamna Vio
Conform art 40 alin (1) din normele de aplicare ale noii legi a pensiilor stagiile de cotizare realizate pe perioada pensiei de invaliditate mai pot fi valorificate la schimbarea gradului de invaliditate, dar numai pentru cei care ies la pensie de invaliditate dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Maria Stanciu la data: 02/26/2024 3:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru Lapensie
Eu cred că se vrea compensarea faptului că anii de pensie de invaliditate nu mai sunt stagiu asimilat prin trecerea la limita de vârstă sau limită de vârstă redusă cu păstrarea numărului de puncte ( inclusiv anii potențiali)
fără condiția de stagiu complet contributiv.
Vă rog să-mi spuneți cum interpretați art 41 punctul 2 (se consideră îndeplinite) ). Vă mulțumesc mult pentru toate raspuns
ART. 41
(1) Pensia de invaliditate se transformă din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă începând cu data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea acesteia şi se acordă cuantumul şi numărul total de puncte realizat cel mai avantajos.
(2) Condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă se consideră îndeplinite la vârsta standard de pensionare sau la vârsta standard redusă, în condiţiile art. 48-53, respectiv art. 56 din lege, precum şi la vârsta standard redusă în condiţiile prevăzute de alte acte normative.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 8:37am
Pentru doamna Stanciu
La art 41 din normele de aplicare ale legii se mentioneaza conditiile de varsta pentru trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta.
In aliniatele (1) si (2) sunt mentionate conditiile de stagiu si de varsta aplicate tuturor, adica si celor care nu au beneficiat de pensie de invaliditate sau au beneficat pe perioade scurte de aceasta pensie care nu ii impiedica sa indeplineasca conditiile de stagiu mentionate la art 48 - 53 si 56 din legea pensiilor 360/2023.
Consideram mai interesanta prevederea de la aliniatul (3) al aceluiasi articol in care se mentioneaza ca daca cei care beneficiaza de pensie de invaliditate si nu indeplinesc nici stagiul minim contributiv de cotizare de 15 ies la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/27/2024 9:18am
la pensie :
Pentru domnul Iftene
Si noi am asteptat ca normele de aplicare a legii sa aduca unele clarificari in privinta perioadei de pensie de invaliditate si paradoxal prin lipsa acestora ne-a facut sa intelegem intentia legiuitorului adica :
Conform noii legi perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate nu se considera stagiu de cotizare contributiv pentruca nu s-a platit contributie si nu se considera nici stagiu de cotizare asimilat pentruca nu se doreste sa se acorde punctaj suplimentar pentru aceasta perioada.
Pentru a compensa lipsa stagiului de cotizare asimilat pe perioada pensiei de invaliditate si a prelungi perioada activa se prevede acordare dreptului de cumulare a pensiei cu salariu si celor care au capacitatea de munca diminuata cu 100 % daca se angajaza in locuri de munca mai usoare.

Pentru LaPensie
Revin cu alta intrebare legat de pensia de invaliditate, sunt curios atunci cei 12 ani ani de pensie de invaliditate avuti pe Lg 263/2010 in care erau asimilati la art. 49 imi vor fi trecuti pe noua Lg 360/2023 tot ca asimilati ?
Va multumesc

Pentru doamna Vio
Conform art 40 alin (1) din normele de aplicare ale noii legi a pensiilor stagiile de cotizare realizate pe perioada pensiei de invaliditate mai pot fi valorificate la schimbarea gradului de invaliditate, dar numai pentru cei care ies la pensie de invaliditate dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 9:41am
Pentru domnul Iftene
In raspunsul de mai sus am spus ca dupa interpretarea noastra a prevederilor noii legi a pensiilor, perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate nu se considera stagiu de cotizare asimilat si in aceasta perioada nu se acorda puncte.
Regretam ca trebuie sa mentionam prevederi care consideram a fi injuste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1