Subiect "pensie anticipata" Deschis de marieta la data: 08/17/2009 5:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: marieta la data: 08/17/2009 5:14pm
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:buna seara
sunt sef serviciu si vreau sa ma pensionez anticipat.Va intreb daca trebuie sa anunt cu 30 zile inainte decizia mea de a iesi la pensie anticipata ca un fel de preaviz sau nu e necesar aceasta?cum trebuie sa procedez? mentionez ca am dreptul sa ies la pensie anticipata.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 2:40am
Termenul de preaviz nu putem sa-l precizam noi acesta fiind stabilit prin contractul individual sau colectiv de munca. Acesta nu poate fi mai mare de 30 zile in cazul celor cu functii de conducere insa acesta este stipulat in Codul muncii la demisie nu la pensionare.
In plus contractul individual de munca nu inceteaza in data depunerii cererii de pensionare ci la data aparitiei deciziei de pensionare.
Pentru pensionare trebuie sa depuneti o cerere la angajator apoi acesta intr-un timp rezonabil sa va intocmeasca dosarul de pensionare dupa care il depune la Casa de Pensii. De la data depunerii dosarului mai dureaza cateva luni (uneori chiar 5 luni) pana apare decizia de pensionare. Apoi dv intocmiti formele de incetarea activitatii astfel ca pe baza dovezii de incetare a activitatii pe care o depuneti la Casa de Pensii sa inceapa plata pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1