Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de roszrobi la data: 08/17/2009 7:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: roszrobi la data: 08/17/2009 7:09pm
Gen:m
Data nasterii:2aug.'56
Stagiul de cotizare:28ani10luni
Alte date:
Intrebare:In primul rind doresc sa va multumesc pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat,datorita lor se contoreaza deja un calcul cred eu corect si eficient.As mai avea citeva intrebari , unele noi ,iar altele ,ca un supliment de buna intelegere a raspunsurilor deja primite:
1)vreau sa stiu ce fac, cum completaz pentru perioada 1 iulie 1977 terminarea armatei si 1 octombrie 1977 inceperea facultatii?
2)in completare la raspunsul d-tra cu numarul 8)in legatura cu sporul de vechime, conform indicatiei primite tot de la d-tra am consultat rubrica "sporul de vechime" de pe forum si am gasit (pentru mai buna intelegere am extras aici, ce ne intereseaza) :
b) perioada 1 septembrie 1983 - 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime în munca totală cuprinsă între 3-5 ani;
6% pentru o vechime în munca totală cuprinsă între 5-10 ani;
9% pentru o vechime în munca totală cuprinsă între 10-15 ani;
prin urmare am cosiderat ca , lucrind din septembrie 1980 , incepind cu septembrie 1983 pina in august 1985 ma incadrez la 3-5 ani vechime ,deci un spor de 3% pe aceasta perioada ,nu??? ,continuind din septembrie 1985 cu 6%, cum sugerati si dumneavoastra.
3) pe perioda de dupa 2006 trec de pe "fluturasii" primiti de la intreprindere suma trecuta la salariul BRUT, ne mai intruducind nimic la rubrica sporuri (fiind prinse in brut),NU?
4)stagiul complet de cotizare pina unde se introduce P2 este dat de cei 420 luni[format din :stagiul militar=9luni+"pauza" de trei luni de la iesire din armata (30iunie)si inceperea facultatii (1 octombrie)+36 luni( trei ani de facultate)+ 346luni lucrati pina la pensionare (28ani10luni)+26 luni cu "P2"],asa este?
5)nu am inteles,citez > ....si modificarea codului P2 cu P1 sau P3 pe perioada pana la stagiul complet de cotizare< ,nu ramine de completat TOT cu P2 pe perioada pina la stagiul complet de cotizare, de ce trebuie schimbat cu P1 sau P3 ?
6)inteleg ca la "implinirea" stagiului complet de cotizare, adica cei 420 de luni (35ani), nu voi mai avea deloc luni cu P2, numai "L" si completat cu pensia primita pe perioada respectiva, asta pina la implinirea virstei de 65 ani? si dupa aceea?
7)la introducerea datelor , la un moment dat apare atentionarea: >Dupa luna Septembrie 1992 sporurile sint incluse in salariul din cartea de munca! < dar la mine in cartea de munca apar sub forma de fractie "salar cu sporuri/salar fara sporuri" numai din 01.04.1996 , oare nu e corect? E drept ca in data de 01.04.1991 in cartea de munca apare inscrisul, citez : >Stabilit salar tarifar brut conf.HG nr.219/27.03.1991< (la aceea data i-si schimba intreprinderea denumirea din IPE in IPROEB)dar nu pomeneste nimic de introducerea sporurilor in salar, plus ca nu am gasit pe internet nici pomenita HG 219, ca sa pot vedea ce prevede?! poate stiti dumneavoastra?!
Sper ca primind raspunsurile si la acesta intrebari voi avea toate datele pentru un calcul corect , pentru o eventuala "confruntare" cu calculul casei de pensii, in cazul unei diferente ...... MULTUMESC
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1