Subiect "recalculare pensie" Deschis de VASILE la data: 02/24/2024 10:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: VASILE la data: 02/24/2024 10:52am
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:36 ani si 5 luni+5 ani facultate
Alte date:
Intrebare:Am predat in invatamantul industrial in perioada 1976-1988, in paralel cu activitatea din fabrica.Am avut in aceasta perioada, diverse fractiuni de norma didactica.
Acest venit pt care am adeverinta de la aceasta scoala(cca 11 ani cu norme didactice fractionate), se va lua in consideratie la recalcularea din sept.2024, conf noii legi a pensiilor?
va multumesc
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 10:23am
Conform prevederilor legislatiei inainte de 01 aprilie 2001 veniturile castigate prin activitatea de profesori cumularzi nu au fost luate in calculul pensiei si a fost mentinuta aceasta prevedere si in legislatiile urmatoare.
In normele de aplicare ale legii 360/2023 nu este mentionat acest caz ci se mentioneaza la general luarea in calcul a salariilor brute realizate inainte de 01 aprilie 2001 daca acestea sunt dovedite prin adeverinte si cu mentiunea "daca pentru acestea s-a datorat contributie de asigurari sociale".
In consecinta noi va sfatuim sa depuneti adeverinta pe care o aveti si sa vedeti daca este acceptata si daca este luata in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1