Subiect "trecere la pensia limita varsta" Deschis de Adyna la data: 02/24/2024 11:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensia limita varsta
Scris de: Adyna la data: 02/24/2024 11:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Urmeazaca ca peste o luna sa trec de la pensia anticipata partial la cea pentru limita varsta.Pensia se va majora cu procentul diminuarii,asta este clar.Ar mai fi perioada de munca in gr 2 si perioada facultatii.
Acum ma refer strict la grupa 2-a de munca si anume:in decizia de pensionare anticipat partial,este mentionat la pct G numarul total de puncte realizate.Apoi,in pagina urmatoare,Anexa la decizie,tot la pct G este trecut din nou nr de puncte realizate,obtinut din insumarea urmatoarelor:
-puncte realizate (in cond normale de munca) sist public
-puncte corespunzatoare pensiei suplimentare
-puncte suplimentare pentru grupe de munca .
Eu observ de aici ca in punctajul realizat este inclus punctajul pentru grupa 2-a de munca.In aceasta situatie,
voi mai primi puncte in plus pentru grupa a 2-a cand trec la pensie limita varsta?
Re: trecere la pensia limita varsta
Scris de: GicaH la data: 02/25/2024 10:11am
Adyna :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Urmeazaca ca peste o luna sa trec de la pensia anticipata partial la cea pentru limita varsta.Pensia se va majora cu procentul diminuarii,asta este clar.Ar mai fi perioada de munca in gr 2 si perioada facultatii.
Acum ma refer strict la grupa 2-a de munca si anume:in decizia de pensionare anticipat partial,este mentionat la pct G numarul total de puncte realizate.Apoi,in pagina urmatoare,Anexa la decizie,tot la pct G este trecut din nou nr de puncte realizate,obtinut din insumarea urmatoarelor:
-puncte realizate (in cond normale de munca) sist public
-puncte corespunzatoare pensiei suplimentare
-puncte suplimentare pentru grupe de munca .
Eu observ de aici ca in punctajul realizat este inclus punctajul pentru grupa 2-a de munca.In aceasta situatie,
voi mai primi puncte in plus pentru grupa a 2-a cand trec la pensie limita varsta?


Nu se mai dau alte puncte pentru grupa a doua de muncă, deoarece vi s-au calculat si dat deja la pensionarea inițială, nici la
trecerea la limită de varsta înainte de 1 septembrie pe legea
263/2010, nici prin recalculare pe legea noua 360/2023, doar daca duceti alta/e adeverință/e.
Re: trecere la pensia limita varsta
Scris de: la pensie la data: 02/27/2024 10:32am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca au fost acordate si la calculul pensiei anticipate partiale si nu mai sufera modificari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1