Subiect "Recalculare" Deschis de MIHAI la data: 02/25/2024 5:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare
Scris de: MIHAI la data: 02/25/2024 5:59am
Gen:M
Data nasterii:04.08.1946
Stagiul de cotizare:
Alte date:Am ieșit la pensie în septembrie 2000,pe următoarele date:Nr.puncte realizate în perioada efectiv lucrată-35,14271.Nr.puncte în funcție de contribuția la pensie suplimentară-5,02635.Total puncte (a+b+c+d+e) 40,89222.Stagiu complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual 30 ani,0 luni Vechime totală în muncă 41 ani,6 luni 0zile. Gr.a2a,24 ani,4luni,3 zile. Gr.a3a,11 ani,1lună,27 zile. Alte date:23.02.1968-13.06.1969 armata și 07.06.1999-02.03.2000-somaj.Care este nr.total de puncte luat în calcul la recalculare. Datele sunt luate din cele 2 decizii primite(2000 și 2005).
Intrebare:Care este nr.total de puncte luat în calcul la recalculare?
Re: Recalculare
Scris de: Constanta la data: 02/25/2024 6:51am
În primul rând vă felicit stimate domn că la vârsta respectabilă pe care o aveți folosiți tehnologia modernă pentru informare și comunicare.

Altfel, pentru a putea da un răspuns, este necesar să comunicați datele înscrise ori din ambele decizii sau doar din ultima. Este de preferat să le comunicați separat.
Anterior ați menționat "Datele sunt luate din cele 2 decizii primite(2000 și 2005)."

Expresia "sunt luate din" nu este concludentă.

Nu exprimă exact dacă datele sunt cumulate sau separate sau cum s-a ajuns la datele menționate.
Re: Recalculare
Scris de: la pensie la data: 02/28/2024 2:47am
Subscriem si felicitarile noastre celor ale doamnei Constanta si va dorim multa sanatate.
In privinta datelor trebuie mentionat ca acestea trebuie luate din ultima decizie daca in aceasta sunt toate datele necesare calculului cerut.
Acestea sunt :
1, Suma punctajelor anuale care trebuie sa contina :
- punctajele anuale pe perioada lucrata in conditii normale + perioada de somaj
- punctajele anuale pe perioada lucrata in grupa de munca
- punctajele anuale pe perioada stagiilor de cotizare asimilate (stagiul militar)
Ultima suma a punctajelor anuale o gasiti fie in o decizie primita in anul 2008 - 2009 cand au fost calculate punctele suplimentare pentru perioada lucrata in grupa II de munca fie in alta decizie ulterioara daca ati cerut recalcularea pensiei.
Pentru verificarea corectitudinii sumei punctajelor anuale comunicati punctajul mediu al pensiei care este mentionat pe cuponul de pensie
2. Stagiul de cotizare contributiv adica
- cel efectiv lucrat
- perioada de somaj,
Nu trebuie sa contina stagiu militar, nici stagiul de cotizare suplimentar de 6 ani aferent perioadei lucrate in grupa de munca si nici perioade lucrate dupa pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Vechimea totala comunicata de dv contine si stagiul de cotizare suplimentar aferent perioadei lucrate in grupa de munca
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1