Subiect "penalizare pensie anticipata partial" Deschis de Balu Valerica la data: 08/18/2009 1:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata partial
Scris de: Balu Valerica la data: 08/18/2009 1:51am
Gen:F
Data nasterii:11.10.1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:Facultate 4 ani
Intrebare:
Buan ziua,
Sunt angajata din 04.08.1976.
Conform anexei 3 din Legea Pensiilor stiu ca pot iesi la pensie in mai 2013 cu un stagiu max. de cotizare de 29 ani si 2 luni. Pentru a fi penalizata cu 30% in cazul pensiunarii anticipate partial, ar trebui sa am 4 ani lucrati peste cei 29 ani si doua luni. In data de 4 oct. 2009 as implini acesti ani.
Intrebarea mea este: cand pot depune dosaul de pensionare? Dupa data de 04.10. 2009 ( cand se implinesc 4 ani peste cei 29 si duoa luni), sau il pot depune mai repede, de ex. in luna septembrie. Trebuie sa lucrez pana la primirea deciziei de pensionare?
Daca imi fac lichidarea inaintea primirii deciziei de pensionare, pensia o voi primi cu data incetarii activitatii ( a lichidarii)?
Va multumesc mult pentru sfaturi si intelegere.
Re: penalizare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 3:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 11 mai 2013 adica dupa 11 mai 2008, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 2 luni la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Diminuarea pensiei era 30 % daca cereati pensie anticipata partiala in 11 mai 2008 si atunci aveati stagiul de cotizatre de 29 ani si 2 luni, deoarece aveati o anticipare de 60 luni iar stagiul dv de cotizare depasea pe cel complet de cotizare cu mai putin de 1 an.
Dar daca dv cereti pensie anticipata partiala dupa 11 octombrie veti avea o anticipare de 43 luni iar stagiul dv de cotizare depaseste cu peste 4 ani stagiul complet de cotizare si diminuarea pensiei va fi cu 12,90 %.
Prevederile actuale stipuleaza ca pensia se calculeaza de la data depunerii dosarului de pensionare si se plateste de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Au fost numai unele declaratii publice ca se vor elabora unele prevederi in care sa se admita depunerea dosarelor inaintea datei de calcul dar nu am auzit sa se fi elaborate asemenea prevederi.
Daca intentionati sa incetati activitatea inainte de aparitia deciziei de pensionare trebuie sa luati in calcul ca este posibil ca aparitia deciziei sa fie cu o intarziere de cateva luni dupa ce depuneti, la Casa de Pensii, dovada incetarii activitatii si desi pensia va fi platita din urma veti sta cateva luni si fara salariu si fara pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1