Subiect "L263 si L360" Deschis de Luciana Draghici la data: 02/26/2024 5:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
L263 si L360
Scris de: Luciana Draghici la data: 02/26/2024 5:55am
Gen: F
Data nasterii: 08.02.1965
Stagiul de cotizare: 32 ani 2 luni si 20 zile de contributivitate (lucrat efectiv), realizati pana la data de 31.01.2024
Alte date: la stagiul de mai sus se adauga: Facultatea de 5 ani la zi si Somaj 1 an
Intrebare:
1)Pot atinge stagiul de cotizare pentru pensionarea anticipata partial conform legii 263/2010 si cand?

2)Pentru facultatea de 5 ani se ia in calcul durata de 4 ani si 9 luni?

3)Daca ma pensionez anticipat partial pe legea actuala, voi mai beneficia de reducerea prevazuta de noua lege pentru cresterea unui copil plus reducerea de 1 an pentru perioada de 3 ani lucrati in grupa a 2 a?

4)In conditiile in care lucrez, daca va intra in vigoare legea 360/2023 la 1 sep 2024, voi indeplini conditiile si voi putea depune cerere pentru pensia la limita de varsta -spre sfarsitul anului 2024- conform art. 56 (34 ani contributivi+5 ani stagiu de cotizare peste)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Apreciez foarte mult efortul dvs. de a putea raspunde nenumeroaselor spete si de "face slalom" printre cele dousa legi. Mai ales ca in perioada aceasta mai sunt si normele metodologice- nedefinitive si care nu lamuresc suficient cetateanul-, ceeace nu este deloc usor.
Multa sanatate si rezistenta va doresc!
Re: L263 si L360
Scris de: la pensie la data: 02/29/2024 9:28am
Nu puteti sa beneficiati de pensie anticipata partiala conform actualei legi a pensiilor 263/2010 deoarece, desi indepliniti conditia de varsta de 57 ani si 9 luni, nu indepliniti stagiul de cotizare de 34 ani luand in calcul stagiile contributive (lucrate efectiv) si perioada de somaj.
Nu avem informatiile necesare sa va spunem ce stagiu de cotizare asimilat se ia in calcul in perioada facultatii. Prevederile legale privind perioada facultatii sunt :
- Perioada facultatii se asimileaza stagiului de cotizare daca cursurile sunt urmate la zi si daca pe perioada ei nu se obtin venituri pentru care se datoreaza CAS
- Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimul an daca se face angajarea inainte de 01 octombrie.
Deci daca durata normala a facultatii este de 5 ani se ia in calcul stagiu de cotizare asimilat de 4 ani si 9 luni daca dupa absolvirea ultimului an de facultate s-a facut angajarea cu 3 luni inainte de 01 octombrie.

Conform prevederilor noii legi a pensiilor, 360/2023, dupa intrarea ei in vigoare, aveti dreptul la urmatoare drepturi de pensie :
- Pensie anticipata, diminuata, atunci cand realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani luand in calcul stagiile contributive (lucrate efectiv) si perioada de somaj.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni (6 luni pentru nasterea si cresterea unui copil cumulat cu 1 an pentru stagiul de cotizare de 3 ani lucrat in grupa II) daca realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani luand in calcul stagiile contributive (lucrate efectiv) si perioada de somaj.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu pana la 5 ani conform art 56 din noua lege a pensiilor, atunci cand realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani luand in calcul stagiile contributive (lucrate efectiv) si perioada de somaj, depasit cu 5 ani. Depasirea de 5 ani poate fi constituita si din stagii de cotizare asimilate cum este cel pentru perioada facultatii.
Re: L263 si L360
Scris de: luciana draghici la data: 03/01/2024 2:27am
Facultate la zi 5 ani in perioada 1983-1988.
Angajare la 01.11.1988.
Ce durata se ia in calcul ca perioada asimilata, pentru realizarea stagiului? 4 ani sa cate luni?

Multumesc pentru raspuns!
Re: L263 si L360
Scris de: luciana draghici la data: 03/01/2024 4:31am
Cred ca in cazul meu ar trebui sa fie luata in calcul perioada de 5 ani, corect?
Am vazut un slide pe CNPP unde intr-un exemplu apare perioada de "4 ani faculatae si 2 ani master", deci pentru sistemul nou de studii superioare.
In acest caz, cu 5 ani asimilati as putea sa indeplinesc conditiile de pensie cf art 56 in sept 2024, nu in decembrie cum calculasem eu cu 4 ani si 9 luni pentru facultate...
Re: L263 si L360
Scris de: la pensie la data: 03/04/2024 10:00am
Conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigoare a acesteea daca indepliniti doua conditii :
- Sa aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani (lucrat + perioada de somaj).
- Sa aveti depasit stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani cu 5 ani luand in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii.
Daca in perioada 01 octombrie 1983 - 30 septembrie 1988 ati urmat, la zi si ati absolvit cursurile facultatii, fara a realiza venituri pentru care s-a datorat contributie de asigurari sociale, se ia in calcul stagiu de cotizare asimilat de 5 ani.
Re: L263 si L360
Scris de: luciana la data: 03/05/2024 3:14am
Multumesc frumos pentru raspuns si amabilitate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1