Subiect "variante de iesire la pensie" Deschis de Lucia la data: 02/27/2024 6:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
variante de iesire la pensie
Scris de: Lucia la data: 02/27/2024 6:12am
Gen:feminin
Data nasterii:07.07.1963
Stagiul de cotizare:40 ani, 3 luni (din care 1 an somaj) la data de 27.02.2024
Alte date:Stagiu complet conform anexei 5 coresp.anului de nastere : 33 , 3 luni
Locuiesc in zona cu poluare remanenta de peste 30 de ani si pot solicita pensie anticipata fara diminuarea cuantumului , in baza legii 263/2010.
Intrebare:
1. Avand in vedere formulele de calcul diferite este mai avantajos sa ies la pensie anticipat fara penalizare in baza legii vechi sau in conditiile art.56 din legea 360/2023?
2. In conditiile pensionarii dupa 01.09.2024 in baza art.56 am dreptul sa lucrez ?
Va multumesc anticipat.
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: GicaH la data: 02/28/2024 4:08am
Lucia :
Gen:feminin
Data nasterii:07.07.1963
Stagiul de cotizare:40 ani, 3 luni (din care 1 an somaj) la data de 27.02.2024
Alte date:Stagiu complet conform anexei 5 coresp.anului de nastere : 33 , 3 luni
Locuiesc in zona cu poluare remanenta de peste 30 de ani si pot solicita pensie anticipata fara diminuarea cuantumului , in baza legii 263/2010.
Intrebare:
1. Avand in vedere formulele de calcul diferite este mai avantajos sa ies la pensie anticipat fara penalizare in baza legii vechi sau in conditiile art.56 din legea 360/2023?
2. In conditiile pensionarii dupa 01.09.2024 in baza art.56 am dreptul sa lucrez ?
Va multumesc anticipat.


Îmi pare rau sa va corectez, dar 33+8=41 ani, deci nu aveti stagiul pentru pensie anticipata nepenalizata, care zice ca trebuie sa aveti vârstă cu maxim 5 ani mai putin decat vârsta standard de pensionare la limită de vârstă si cu 8 ani depasit stagiul complet de cotizare de 33 ani si 3 luni, deci 41 ani si 3 luni.
Daca aveți grupe de munca si cu stagiul suplimentar depasiti 41 ani si 3 luni, atunci ar fi avantajos pe actuala lege 263/2010, dar pe legea 360/2023 puteti iesi la pensie limita de varsta, dupa 1 septembrie 2024.
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: luciana la data: 02/28/2024 6:18am
Doamna spune ca poate iesi la pensie pentru limita de varsta in luna 7 2024 ,pentru ca locuieste in localitate cu poluare remanenta.
Daca doamna are adeverinta in acest sens, ca a locuit acolo minim 30 de ani, indeplineste conditiile, are dreptul conform legii in vigoare si se poate pensiona fara penalizare, in luna iulie 2024, daca doreste.
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: Lucia la data: 02/29/2024 4:31am
luciana :
Doamna spune ca poate iesi la pensie pentru limita de varsta in luna 7 2024 ,pentru ca locuieste in localitate cu poluare remanenta.
Daca doamna are adeverinta in acest sens, ca a locuit acolo minim 30 de ani, indeplineste conditiile, are dreptul conform legii in vigoare si se poate pensiona fara penalizare, in luna iulie 2024, daca doreste.
.
,,Da am adeverinta de la Evidenta populatiei privind domiciliul in zona cu poluare remanenta.Pot iesi la pensie anticipat fara diminuarea cuantumului.
Voianm sa stiu daca in acest caz e mai avantajos decat iesirea la pensie pe legea noua in septembrie, in baza art.56, iesire la limita de varsta cu depasirea stagiului obligatoriu de 33 ani si 3 luni. Mai pot lucra in continuare? pot cumula pensia cu salariul, pe legea noua?
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: luciana la data: 02/29/2024 8:43am
In baza adeverintei, dvs. puteti iesi in baza legii actuale, la pensie pantru limita de varsta prin reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensie. Aceasta nu este incadrata in categoria de pensie anticipata si in consecinta puteti cumula pensia cu salariul.

Pe de alta parte, pensionarea in baza legii 360/2023 art. 56 este tot la limita de varsta, daca sunt indeplinite conditiile in acest sent (iar la dvs se pare ca vor fi indeplinite dupa 1 sep) si dosarul nu este respins la Casa de pensii, situatie in care deasemenea se poate cumula pensia cu salariul.
Nu se poate spune ca este mai avantajoasa pensionarea intr-un caz sau in celalat,decat daca se calculeaza efectiv.
Cert este faptul ca punctele de stabilitate pe legea noua,vi se vor adauga la punctajul total calculat pe legea actuala.
Depinde ca va doriti dvs.
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: Lucia la data: 02/29/2024 10:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


Multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Re: variante de iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/01/2024 7:44am
Apreciem ca foarte corecte raspunsurile doamnei Luciana pe care o felicitam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1