Subiect "recalculare si puncte stabilitate" Deschis de nicoleta la data: 02/28/2024 10:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare si puncte stabilitate
Scris de: nicoleta la data: 02/28/2024 10:28am
Gen:f
Data nasterii:03.01.1957
Stagiul de cotizare:40,5,2
Alte date:in stagiul de cotizare mentionat sunt inclusi 4 ani st super si 28 zile conc incapacitate temp de munca,
Intrebare: ptr a determina perioada pentru care se dau pcte de stabilitate scad din 40,5,2 doar 4 ani de st super sau 4 ani si 28 zile adica studii super si incapacitate temp de munca
deci, ca regula de baza, armata, studiile ssuperioare, somajul si incapacitatea temp de munca nu intra in perioada pentru care se acorda pcte de stabilitate? multumesc mult
Re: recalculare si puncte stabilitate
Scris de: la pensie la data: 03/02/2024 10:40am
Mai intai trebuie sa va precizam ca suntem surprinsi de modul de comunicare telegrafic pe care il folositi si ne intrebam ce s-ar intampla daca am adopta si noi acest mod de comunicare.
La calculul punctajului de stabilitate se foloseste perioada in care pentru veniturile realizate ati platit contributie de asigurare sociala si deci :
- pe perioada studiilor superioare nu s-au realizat venituri si nu s-a platit contributie de asigurare sociala.
- Pe perioada concediului pentru incapacitate de munca s-a platit contributie de asigurare sociala. In functie de cauza incapacitatii si de perioada calendaristica. Deci daca in aceasta perioada s-a platit contributie de asigurare sociala. Se ia in calculul punctajului de stabilitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1