Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de KLEIN ELENA la data: 08/18/2009 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: KLEIN ELENA la data: 08/18/2009 3:58am
Gen:F
Data nasterii:22.09.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 7:11am
Pentru Klein Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 22 noiembrie 2011 adica dupa 22 noiembrie 2006, daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 4 luni la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni la data pensionarii.
Re: CALCUL PENSIEanticipata partial
Scris de: SCUTARIU VERONICA la data: 08/18/2009 7:34am
Gen:f
Data nasterii:26-04-1953
Stagiul de cotizare:29ani 6 luni 17 zile si 7 luni de litigiu de munca perioada cind am avut si comcediu medical si co neplatite si netrecute in cartea de munca dupa o disponibilizare ilegala pe motiv de greutati financiare si restringere de personal nerezolvata
Alte date:
Intrebare:cui ma pot adresa pentru rezolvarea situatiei ?m am pensionat fortat primesc 2400?!?
Re: CALCUL PENSIEanticipata partial
Scris de: SCUTARIU VERONICA la data: 08/18/2009 7:35am
Gen:f
Data nasterii:26-04-1953
Stagiul de cotizare:29ani 6 luni 17 zile si 7 luni de litigiu de munca perioada cind am avut si comcediu medical si co neplatite si netrecute in cartea de munca dupa o disponibilizare ilegala pe motiv de greutati financiare si restringere de personal nerezolvata
Alte date:
Intrebare:cui ma pot adresa pentru rezolvarea situatiei ?m am pensionat fortat primesc 2400?!?
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 08/18/2009 7:36am
Pentru Scutariu Veronica
Din ce am inteles noi este vorba de un conflict de munca si acesta se rezolva conform Codului muncii iar noi nu ne ocupam de asemenea probleme.
In codul muncii se prevede ca Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila. Pentru a lamurii problema instantei, adresati-va unui avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1