Subiect "Recalculare pensie anticipata" Deschis de Florea Lucretia la data: 03/01/2024 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie anticipata
Scris de: Florea Lucretia la data: 03/01/2024 5:58am
Gen:Feminin
Data nasterii:06.06.1963
Stagiul de cotizare:41 ani 11 luni si 14 zile
Alte date:Decizie de pensionare anticipata emisă ptr un stagiu de 41 ani, 2 luni si 10 zile
Intrebare: Sunt pensionata anticipat cu un stagiu de cotizare de 41 ani, 2 luni si 10 zile (fara penalizare).Ulterior emiterii deciziei am mai lucrat încă 10 luni ( ptr care angajatorul mi-a eliberat o adeverință nedepusa la Casa de pensii) Cf deciziei si legislatiei in vigoare la data emiterii deciziei ( 28.12.2022), nu au fost luate in calculul pensiei premiile, bonusurile etc prevazute in adeverintele prezentate la dosar.
1. Se va face recalcularea pensiei la 01 septembrie 2024 cf noii legii, pe baza adeverintelor existente la dosar sau trebuie sa astept pana la împlinirea vârstei de pensionare ptr limita de varsta ( nov 2025)?
2. Adeverință ce cuprinde perioada lucrată ulterior emiterii deciziei se poate depune pana la 01.09.2024,pentru a fi luată in calcul la recalculare sau trebuie sa astept pana la împlinirea vârstei de pensionare ptr limita de varsta ?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Re: Recalculare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/04/2024 2:39am
In noua lege a a pensiilor 360/2023 se prevede ca recalcularea pensiilor conform adeverintelor cu salariile brute in perioada inainte de 01 aprilie 2001 se va face in o perioada de 6 luni dupa intrarea in vigoare a acestei legi, insa s-a promis ca acest interval va fi scurtat.
In actuala lege a pensiilor 263/2010 in vigoare pana la 01 septembrie 2024 se prevede ca stagiile de cotizare lucrate dupa iesirea la pensie anticipata, nediminuata, se iau in calculul pensiei numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta, in cazul dv la varsta de 62 ani si 5 luni adica in data de 06 noiembrie 2025.
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 pensia anticipata, nediminuata, acordata conform actualei legi a pensiilor se transforma in pensie pentru limita de varsta si aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei pentru luarea in calcul a veniturilor realizate dupa iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1