Subiect "Pensie anticipata lege noua" Deschis de Elena la data: 03/01/2024 3:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata lege noua
Scris de: Elena la data: 03/01/2024 3:29pm
Gen: femeie
Data nasterii: februarie 1965
Stagiul de cotizare: 34 ani si 4 luni la 1 septembrie 2024
Alte date: facultate la zi 5 ani, 7 luni șomaj înainte de 2001
Intrebare: bună seara, dacă am o decizie de pensionare anticipată parțial nepusă în plata, după 1 septembrie 2023 pot solicita trecerea la pensie anticipată fără penalizare, având stagiul contributiv de 34 ani și 4 luni, 5 ani facultate si 7 luni șomaj (considerate stagii asimilate)?
Vă mulțumesc.
Re: Pensie anticipata lege noua
Scris de: GicaH la data: 03/02/2024 3:02am
Elena :
Gen: femeie
Data nasterii: februarie 1965
Stagiul de cotizare: 34 ani si 4 luni la 1 septembrie 2024
Alte date: facultate la zi 5 ani, 7 luni șomaj înainte de 2001
Intrebare: bună seara, dacă am o decizie de pensionare anticipată parțial nepusă în plata, după 1 septembrie 2023 pot solicita trecerea la pensie anticipată fără penalizare, având stagiul contributiv de 34 ani și 4 luni, 5 ani facultate si 7 luni șomaj (considerate stagii asimilate)?
Vă mulțumesc.


La pensie anticipata nu se iau in calcul stagiile asimilate precum facultatea, iar dupa 1 septembrie nu mai exista in lege pensie anticipata nepenalizata, ci doar pensie anticipata cu procent de diminuare....
Re: Pensie anticipata lege noua
Scris de: Elena la data: 03/02/2024 12:54pm
M-am exprimat greșit, mă gândeam la pensie la limită de vârstă cu reducere de cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei.

Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Articolul 57
Reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 56 nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.
Normele de aplicare confirmă că în cei 5 ani peste stagiu complet de cotizare intră și anii asimilați, stagiu necontributiv: facultatea, armata, stagiu suplimentar de la grupa, șomajul înainte de 1.04.2001
Eu înțeleg așa:stagiu complet contributiv + 5 ani stagiu de cotizare ( și asimilat, necontributiv). Am înțeles greșit? Vă mulțumesc.
Re: Pensie anticipata lege noua
Scris de: la pensie la data: 03/04/2024 8:51am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 art 56, care este prevazut sa intre in vigoare incepand cu data de 01 septembrie 2024, aveti dreptul la transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, avand realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 34 ani (care a fost conditie la acordarea pensiei anticipate partiale conform actualei legi a pensiilor) si depasirea lui cu 5 ani prin luarea in calcul a stagiului de cotizare asimilat pentru perioada facultatii urmate la zi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1