Subiect "Calculator pensie anticipata" Deschis de Bujor Simona la data: 03/02/2024 1:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculator pensie anticipata
Scris de: Bujor Simona la data: 03/02/2024 1:54pm
Gen: F
Data nasterii: 06.06.1967
Stagiul de cotizare: 37 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare: Buna seara, cand credeti ca va fi actualizat pe site calculatorul pentru pensie anticipata cu penalizare? Stiu ca pot iesi la pensie anticipata incepand cu iunie 2025, dar m-ar interesa care va fi procentul de penalizare. De asemenea, as dori sa stiu daca numarul de luni de anticipare va fi 55 (adica se va tine cont de faptul ca am un copil) sau acest lucru va fi luat in calcul abia la limita de varsta?. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Calculator pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 03/03/2024 3:42am
Bujor Simona :
Gen: F
Data nasterii: 06.06.1967
Stagiul de cotizare: 37 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare: Buna seara, cand credeti ca va fi actualizat pe site calculatorul pentru pensie anticipata cu penalizare? Stiu ca pot iesi la pensie anticipata incepand cu iunie 2025, dar m-ar interesa care va fi procentul de penalizare. De asemenea, as dori sa stiu daca numarul de luni de anticipare va fi 55 (adica se va tine cont de faptul ca am un copil) sau acest lucru va fi luat in calcul abia la limita de varsta?. Multumesc anticipat pentru raspuns.


Pe site-ul acesta întrați sus dreapta pe "Pagina principală", unde găsiți, în partea inferioară "Diminuare pensie anticipată partiala", dați click, introduceți datele cunoscute și primiti răspunsul cuvenit.
Re: Calculator pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/04/2024 12:17pm
Domnul Gica nu a inteles ca va referiti la calculul diminuarii pensiei anticipate, diminuate, conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023.
Actualizarea site-ului conform prevederilor noii legi a pensiilor a fost amanata pana acum pentru a lua cunostinta de ultimile modificari ale legislstiei.
Vom incerca, in functie de timpul disponibil si de resursele noastre sa incepem masurile de modificare necesare in urma modificarii legislatiei avand in vedere ca pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor trebuie mentinute calculele conform actualei legi a pensiilor.
In privinta nelamuririlor dv va putem preciza urmatoarele :
- La fel ca in cazul actualei legi a pensiilor la calculul numarului de luni de anticipare se ia incalcul reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca si in cazul noii legi a pensiilor si a reducerii varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea unui numar de copii.
Spre deosebire de prevederile actualei legi a pensiilor in cazul diminuarii pensiei anticipate conform noii legi a pensiilor :
- Numarul maxim de ani care depasesc stagiul complet de cotizare contributiv este de 5 ani si la acest calcul se au in vedere si stagiile de cotizare asimilate (necontributive).
- Diminuarea pensiei anticipate se aplica pensiei la care punctajul a fost facut luand in calcul si stagiile de cotizare asimilate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1