Subiect "59/2014" Deschis de Apostol Petru la data: 03/02/2024 5:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
59/2014
Scris de: Apostol Petru la data: 03/02/2024 5:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunt mai mult decât curios dacă actualul președinte CNPP va publica în Monitorul oficial Ordinul din care rezulta PROCEDURA tehnica de transformare a zilelor lucrătoare in zile calendaristice in vederea determinarii stagiului de cotizare asemănător cu celebrul
Ordin 59/2014 nepublicat bineînțeles niciodată.
Vreodata pe acest site se poate discuta de celebrul Ordin 59/2014?
Re: 59/2014
Scris de: Gheorghiu Adrian la data: 03/02/2024 5:16pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Se face atat tam tam pe tema recalcularii si mai mult ca sigur va fi un fiasco.Cei care au muncit in mina si in siderurgie sigur vor avea pensia mai mica.Punctele bonus nu au cum sa compenseze anii pierduti la cei care au muncit in conditii speciale(nu pensii speciale).Nu inteleg cum daca stau acasa iau 1200 si daca muncesc 40 ani pe salariu minim iau 1800.Ca de obicei se incurajeaza nemunca.Daca inca mai credem ca se face ceva pentru cei de rand inseamna ca suntem cu capul.Invit eminentele cenusii care fac legea asta ,sa lucreze 45 de ani in mina si apoi sa primeasca drepturi numai pe 10.
Re: 59/2014
Scris de: luciana la data: 03/04/2024 7:07am
Puteti "studia" Ordinul Presedintelui CNPP la adresa de mai jos...
https://bbexpert.ro/wp-content/uploads/2021/07/Ordin-59-2014-calcul-stagiu.pdf
Sau poate ati studiat documentul
Asteptam parea dvs...
Am incercat sa-mi calculez zilele, (dupa ce Casa de pensii mi-a raspuns la ghiseu ca nu calculeaza zilele decat daca depun cerere de pensie si-mi da respingere), avand niste zile de CFS in dferite luni, dar am renuntat.
EU, personal, consider ca totul e o mare BATAIE DE JOC LA ADRESA CETETEANULUI DE RAND!
Luati numai faptul ca, daca ai lucrat o luna intr-un an (nefericit) punctajul anual se obtine adunand punctajul din luna cu alte 11 zerouri si se imparte la 12.
Asta cum se numeste. vis a vis de cetatean?!
De ce nu se stabileste o formula in care sa se ia in calcul lunile de contributivitate care au dus la realizarea duratei stagiului de cotizare?
Nu cumva cetateanul e lezat in dreptul sau?! .. iar STATUL castiga de pe urma acestui mod de calcul?!
De ce nu se aduna lunile lucrate ca la stagiul de cotizare?!
Cand e sa muncim, trebuie sa fie cat de mult, cand e sa primim bani, vedeti ce primim...
Re: 59/2014
Scris de: Apostol Petru la data: 03/04/2024 1:19pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cat timp viitorul Ordin nu va fi publicat in Monitor absolut toate deciziile de pensii pot fi atacate in instanta.
Putina lume cunoaste aceste lucruri.
Prin Sentința civilă nr.166 din 24.11.2014 a Curții de Apel Brașov, publicată (CULMEA!) în Monitorul Oficial nr.785 din 21.10.2015, instanța a decis anularea, la solicitarea mai multor reclamanți, a Ordinelor emise de președintele CNPP.
Aceste ordine nu erau publicate în Monitorul Oficial.
Carevasazica exista pre ce dent!
Si un avocat stagiar poate castiga un viitor proces, dar...nah...stam rau tare dpdv curaj.
Re: 59/2014
Scris de: Gheorghiu Adrian la data: 03/04/2024 1:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Ma gandesc sa va propun sa va opriti din a expune informatii mai mult decat ar trebui.
Nu de alta, dar le dati idei "infiltratilor" de pe acest site.
Au destula putere mai ales in manipularea evidenta a bietilor actuali sau viitori pensionari.
Din pacate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1