Subiect "Gr. 2" Deschis de Gigi la data: 03/03/2024 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Gr. 2
Scris de: Gigi la data: 03/03/2024 3:29am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din contul electronic de la casa de pensii am descarcat documentul informatii din cartea de munca in care 5 ani apare conditii normale dar in cartea de munca scrie clat ca acesti 5 ani intre 1986 - 1991 sunt considerat in gruoa 2. De ce nu apar si in documentul respectiv emis de Casa de pensii?
Re: Gr. 2
Scris de: GicaH la data: 03/03/2024 3:36am
Gigi :
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din contul electronic de la casa de pensii am descarcat documentul informatii din cartea de munca in care 5 ani apare conditii normale dar in cartea de munca scrie clat ca acesti 5 ani intre 1986 - 1991 sunt considerat in gruoa 2. De ce nu apar si in documentul respectiv emis de Casa de pensii?


Nu știu cum ați descărcat dumneavoastră document informații dun carnetul de munca pentru perioade de dinainte de 01.04.2001, caci eu am cont din 2015 si nu dau așa ceva. În sistem au date doar după 01.04.2001, scanarea din 2010 a carnetelor de munca a fost un
"bluff"...
Re: Gr. 2
Scris de: Nicu la data: 03/03/2024 5:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Domnul/Doamna are dreptate in ce priveste inregistrarea descarcata din contul personal CNPP in sensul ca apare toata informatia scanata din cartea de munca de la prima angajare .Acum , de ce nu apare perioada invocata ca fiind in grupa II de munca este simplu. Verificati in cartea de munca daca inregistrarea grupei a II a este facuta corect. Daca nu este facuta corect nu apare ca fiind in grupa II si atunci e inregistrata ca fiind in conditii normale in contul CNPP. Va spun din proprie experienta . Eu am 2 perioade de grupa II. Insa la incheierea cartii de munca, o perioada a fost incheiata ca fiid in grupa I cu toate ca in carte, pe fiecare linie completata apare grupa II. Pentru aceasta la momentul respectiv voi fi nevoit sa solicit o adeverinta de la angajator.
Re: Gr. 2
Scris de: la pensie la data: 03/05/2024 2:43am
Domnul Nicu are dreptate situatia mentionata de dansu este prevazuta la art 133 alin (6) din noua lege a pensiilor 360/2023.
Insa la acelasi articol aliniatele (11) si (12) mentioneaza situatii in care CNPP are dreptul sa considere stagii de cotizare in conditii normale stagii de cotizare inscrise in carnetul de munca, ca fiind lucrate in grupele I sau II de munca.
Re: Gr. 2
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/05/2024 3:51am
GicaH :
Gigi :
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din contul electronic de la casa de pensii am descarcat documentul informatii din cartea de munca in care 5 ani apare conditii normale dar in cartea de munca scrie clat ca acesti 5 ani intre 1986 - 1991 sunt considerat in gruoa 2. De ce nu apar si in documentul respectiv emis de Casa de pensii?


Nu știu cum ați descărcat dumneavoastră document informații dun carnetul de munca pentru perioade de dinainte de 01.04.2001, caci eu am cont din 2015 si nu dau așa ceva. În sistem au date doar după 01.04.2001, scanarea din 2010 a carnetelor de munca a fost un
"bluff"...

Pt dl Gica H !
Da se poate descarca din contul CNPP si acest PDF cu date din cartea de munca pt perioade de dinainte de 2001 , mi-am descarcat si eu si apar cu perioade lucrate in Gr 2 a din anul 1986 ! Intrati la sectiunea Informatii din Carnetul de Munca ! Daca doriti va pun in privat poze !
Re: Gr. 2
Scris de: Luciana la data: 03/05/2024 8:37am
Dupa ce va autentificati, mergeti la DATELE MELE DIN SISTEMUL PUBLIC DE PENSII si solicitati generarea unui raport pozitionandu-va pe "Informatii din cartea de munca"
Am avut rabdarea de a verifica toate datele operate de catre Casa de pensii, de la angajarea in 1988 si pana in apr 2001 si am avut surpriza neplacuta ca s-au "strecurat" niste greseli de "operare" ale celor care au transcris ce era trecut in CM.
Ce ar trebui facut in acest caz? Si nu este vorba de interpretarea unor grupe.
Concret, cel de la personal mi-a operat/inscris in CM o avansare in functie cu cateva luni mai tarziu in CM, desi era trecut clar data de la care am fost promovata si mi-a crescut salariul. Cu toate acestea, din raportul susmentionat reiese ca, cei de la casa de pensii imi "cresc "salriul cateva luni mai tarziu. Deci eu voi avea un punctaj mai mic pe durata acestor luni, din cauza aceasta.Deci pierd niste bani la pensie.
Ce este de facut, sa fac o Cerere de indrepare eroare?
Ce ma sfatuiti?
Multumesc celor ce imi pot raspunde!
Re: Gr. 2
Scris de: Nicu la data: 03/05/2024 11:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru doamna Luciana.
Solicitati clarificari asupra starii de fapt, prin e-mail, casei de pensii de care apartineti. Cu siguranta veti primi raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1