Subiect "pensia invaliditate gr.3" Deschis de Harja Ioan la data: 03/03/2024 6:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia invaliditate gr.3
Scris de: Harja Ioan la data: 03/03/2024 6:36am
Gen:
Data nasterii:01.04.1960
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: Perioada in care s-a primit pensie de invaliditate gr. 3 se cuprinde in stabilirea stagiului standard de cotizare? Respectiv la cei 35 de ani stagiul complet de cotizare. Multumesc.
Re: pensia invaliditate gr.3
Scris de: la pensie la data: 03/05/2024 4:19am
Actuala lege a pensiilor 263/2010, care este valabila pana in data de 01 septembrie 2024, considera perioada in care se primeste pensie de invaliditate stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul stagiului complet de cotizare necesar pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca dar nu se ia in calculul stagiului complet de cotizare necesar pentru acordarea pensiei anticipate sau anticipate partiale
Noua lege a pensiilor 360/2023, care se prevede sa intre in vigoare in data de 01 septembrie 2024, defineste stagiu complet de cotizare contributiv necesar pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare sau a pensiei anticipate in care nu include perioadele in care se beneficiaza de pensie de invaliditate si pe acestea nu le asimileaza stagiului de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1