Subiect "VPR" Deschis de mihai la data: 03/03/2024 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VPR
Scris de: mihai la data: 03/03/2024 9:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VPR-ul este sursa noilor inechitati care ii lovesc pe aceia care au muncit in conditiile extreme .vpr TREBUIA CALCULAT FUNCTIE DE STAGIUL TOTAL DE COTIZARE ADICA :numitor 35 , 31,30 ... ,25 , 20 , 15 .Sint pensionari care au beneficiat de grupe , deci au cotizat proportional , nu au beneficiat de coef. de corectie si vor astepta la infinit marirea pensiei .Pacat !
Re: VPR
Scris de: GicaH la data: 03/03/2024 10:23am
mihai :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VPR-ul este sursa noilor inechitati care ii lovesc pe aceia care au muncit in conditiile extreme .vpr TREBUIA CALCULAT FUNCTIE DE STAGIUL TOTAL DE COTIZARE ADICA :numitor 35 , 31,30 ... ,25 , 20 , 15 .Sint pensionari care au beneficiat de grupe , deci au cotizat proportional , nu au beneficiat de coef. de corectie si vor astepta la infinit marirea pensiei .Pacat !


VPR este raport intre punctul de pensie si media stagiilor complete de cotizare, este la fel pentru toti pensionarii, de aceea se numeste "eliminarea inechitatilor". Toti pensionarii care au lucrat in grupe de munca au primit punctaj suplimentar, deci au un punctaj, platit de angajatori si este mai mare decât cei ce au muncit in conditii normale de munca. Si eu am lucrat in grupa a doua de
munca si am punctaj suplimentar 25%/luna lucrata.
Cei ce au lucrat numai in grupa adoua sau grupa I au iesit mai devreme la pensie, cei cu grupa a doua după 25 ani, cei cu grupa I dupa 20 ani, deci au avut un beneficiu.
Ma uit la Leonte, care acum se vaita ca el nu primește puncte de stabilitate, dar are 96 puncte, oare a facut cineva socoteala ce pensie va primi pe noua lege, umbland de mai mult de 20 de ani pe la Ministerul Muncii, cred că nu pe degeaba, iar acum ar vrea sa se modifice legea pensiilor sau chiar sa se anuleze.
Re: VPR
Scris de: Nicu la data: 03/03/2024 10:25am
mihai :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VPR-ul este sursa noilor inechitati care ii lovesc pe aceia care au muncit in conditiile extreme .vpr TREBUIA CALCULAT FUNCTIE DE STAGIUL TOTAL DE COTIZARE ADICA :numitor 35 , 31,30 ... ,25 , 20 , 15 .Sint pensionari care au beneficiat de grupe , deci au cotizat proportional , nu au beneficiat de coef. de corectie si vor astepta la infinit marirea pensiei .Pacat !



Dupa cum spuneam intr-un alt raspuns, niciodata o lege buna/rea, cum ar fi ea, nu va multumi pe toata lumea.
Acum dupa spusele Dvs. ar insemna ca , cu cit stagiul de cotizare e mai mare cu atit VPR-ul este mai mic. Ce vina sa aiba un om care trebuie sa munceasca minim35 ani, pt a benefica de pensie limita de virsta, si sa primeasca un VPR mai mic( VPR =Valoare punct pensie/35 stagiu cum ziceti Dvs) in fata altuia care a muncit 25 ani pt pensia limita de virsta si care conform spuselor Dvs e indreptatit sa primeasca un VPR mai mare( VPR=VPP/25 stagiu )?
Unde este pacatul de care faceti vorbire? Sau mai simplu eliminati coefientii de corectie ai pensiilor si minunativa de rezultat. Pacat sa ginditi asa. Parerea mea personala.
Re: VPR
Scris de: Ion la data: 03/03/2024 12:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cea mai mare inechitate este indicele de corecție.
Cum e posibil să primești o pensie mărită cu 40% la pensionare?. Cu ce a greșit cel care s-a pensionat mai devreme? Este normal să nu convină multor pensionari.
Calculul Vpr-ul trebuie sa fie calculat la fel pentru toți.
Niciodată o pensie buna/rea nu-i va mulțumi pe toți.
Nu trebuie să punem semnul egal între cei care au muncit mai putuin 25 de ani și cei care au muncit peste 25 ani.
Important e să nu se creeze alte inechitati.
Re: VPR
Scris de: la pensie la data: 03/05/2024 7:29am
Fiecare din dumneavoastra aveti dreptate din un anumit punct de vedere.
Are dreptate domnul Nicucare spune ca nu se poate face o lege perfecta si am spus si noi in un raspuns anterior ca ne bucuram ca nu am avut sarcina sa stabilim prevederile noii legi.
Domnul Mihai are dreptate in privinta conditiilor extreme dar nu in ideia de eliminare a VPR-ului ci prin prevederea unor masuri compensatorii. Aici ma refer la stagiile de cotizare lucrate in stare de handicap grav sau nevazatori.Noua lege aduce anumite compensari pentru aceste categorii dar se pare acestea se vor aplica numai pentru cei care se vor pensiona dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
VPR-ul ar fi justificat si numai pentru a elimina cea mai mare inechitate adusa de acordarea indicelui de corectie, care de la inceput s-a incercat sa fie ascunsa motivatia si care apoi a fost compromis complet incepand cu anul 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1