Subiect "PENSIE" Deschis de ana la data: 03/04/2024 1:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: ana la data: 03/04/2024 1:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Normele de aplicare ale legii 360/2023 au precizari legate de art.56 din lege cu privire la cei 5 ani care se adauga stagiului de 35 de ani contributivi pentru iesirea la pensie limita de varsta ? Cei 5 ani trebuie sau nu sa fie contributivi ? Si daca nu, ce perioade se iau in calcul ? Mulțumesc !
Re: PENSIE
Scris de: Nicu la data: 03/04/2024 3:50am
ana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Normele de aplicare ale legii 360/2023 au precizari legate de art.56 din lege cu privire la cei 5 ani care se adauga stagiului de 35 de ani contributivi pentru iesirea la pensie limita de varsta ? Cei 5 ani trebuie sau nu sa fie contributivi ? Si daca nu, ce perioade se iau in calcul ? Mulțumesc !


Cei 5 ani de care faceti vorbire pot fi constituiti din stagiu contributiv, stagiu asimilat si stagiu necontributiv ,stagii asa cum sint definite in Legea 360/2023 si Normele de aplicare a Legii 360/2023 (ani lucrati peste 35, facultate la zi, stagiul militar ca militar in termen , stagii suplimentare rezultate din grupe de munca, conditii deosebite/speciale,....)
Re: PENSIE
Scris de: ana la data: 03/04/2024 4:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:la o emisiune pe euronews d-na BCURA OPRESCU, spunea ca pentru a iesi la limita de varsta sunt necesari toti 40 ani CONTRIBUTIVI ,NU DOAR CEI 35+5
Re: PENSIE
Scris de: Nicu la data: 03/04/2024 4:33am
ana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:la o emisiune pe euronews d-na BCURA OPRESCU, spunea ca pentru a iesi la limita de varsta sunt necesari toti 40 ani CONTRIBUTIVI ,NU DOAR CEI 35+5


Probabil ati inteles gresit.
In lege zice ca se poate iesi in pensie limita de virsta cu virsta redusa cu 5 ani daca este indeplinita conditia minima de 35+5=40 unde minim 35 stagiu complete contributiv iar cei 5 ani reprezinta ani de stagiu care pot fi in totalitae contributivi sau in toatalitate alcatuiti din stagii asimilate si necontributive sau combinatie.
Re: PENSIE
Scris de: Nicu la data: 03/04/2024 4:50am
Nicu :
ana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:la o emisiune pe euronews d-na BCURA OPRESCU, spunea ca pentru a iesi la limita de varsta sunt necesari toti 40 ani CONTRIBUTIVI ,NU DOAR CEI 35+5


Probabil ati inteles gresit.
In lege zice ca se poate iesi in pensie limita de virsta cu virsta redusa cu 5 ani daca este indeplinita conditia minima de 35+5=40 unde minim 35 stagiu complete contributiv iar cei 5 ani reprezinta ani de stagiu care pot fi in totalitae contributivi sau in toatalitate alcatuiti din stagii asimilate si necontributive sau combinatie.


Art.56 din Legea 630/2023

"Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5."
Re: PENSIE
Scris de: ana la data: 03/04/2024 10:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:https://youtu.be/FfPVXf06jm4?si=Sw64_CXJX8Ov4zJF
Re: PENSIE
Scris de: Nicu la data: 03/04/2024 11:23am
ana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:https://youtu.be/FfPVXf06jm4?si=Sw64_CXJX8Ov4zJF


Eu v-am aratat ce scrie in Legea 360/2023,Dvs. puteti crede ce doriti.
Poate gresesc eu.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/05/2024 8:25am
Domnul Nicu are dreptate.
Nu trebuie sa va bazati pe vorbele auzite la televizor care asa cum spune un dicton latin acestea zboara si ce e scris ramane.
Ceiace ramane este :
Art 32 alin (3) din Norme de aplicare ale noii legi a pensiilor care se refera la acelasi stagiu dar care se ia in calculul diminuarii pensiei anticipate prevede :
- "Perioada de stagiu de cotizare de pana la 5 ani realizata peste stagiul complet de cotizare contributiv, prevazuta de art 58 alin (1) din lege, reprezinta stagiu de cotizare asa cum este definit la art 3 lit q) din lege la care se adauga si perioadele suplimentarela vechimea in munca/stagiu de cotizare prevazutela art 15 din lege"
- La art 3 litera q) din lege se prevede :
"stagiu de cotizare- perioada de timp constituita din stagiu de cotizare contributiv, precum si perioadele asimilate si perioadele necontributive recunoscute ca stagii de ccotizare conform legii"
- la art 15 din lege sunt mentionate : vechimea suplimentara acordata conform legii 3/1977 pentru perioadele lucrate in grupele I si II de munca si stagiile de cotizare suplimentare acordate pentru perioadele lucrate in grupele conditii speciale si conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1