Subiect "pensie limita de varsta art 56" Deschis de Irina la data: 03/07/2024 3:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta art 56
Scris de: Irina la data: 03/07/2024 3:03am
Gen:F
Data nasterii:29.12.1964
Stagiul de cotizare:33 ani si 11 luni
Alte date:
Intrebare:buna ziua,
am facut cererea de pensionare anticipata partial, la data de 12.01.2024, cand am indelpinit stagiul complet conform anexa 5 de 33 ani si 11 luni si am si incheiat contractul de munca
Acum astept decizia.
Inteleg ca conform art 56 din noua lege a pensiilor, avand 5 ani in plus stagiu, pot trece la pense la limita de varsta din septembrie 2024.
Eu am 4 ani facutate la zzi si 9 luni contract de asigurare sociala inchieiat cu Casa de Pensii in anul 2019.
Intrebare pot sa cumpar vechime inca 3 luni pentru a completa cei 5 ani suplimentari? Stiu ca nu se poate face asta de care pensionari, dar eu nu am inca decizzia de pensionare.
Este corecta intelegerea mea privind acesti 5 ani?
Va multumesc
Re: pensie limita de varsta art 56
Scris de: la pensie la data: 03/11/2024 4:30am
Conform prevederilor actualei legislatii a pensiilor puteti incheia contract de asigurare sociala cu Casa de pensii in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta astfel ;
- Pe perioada viitoare conform art 6 alin (2) din legea pensiilor 263/2010.
- Pe perioada trecuta conform OUG 163/2020. Acest contract este conditionat sa nu fiti pensionara
Conform prevederilor noii legi a pensiilor puteti incheia contract de asigurare sociala cu Casa de pensii in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta astfel ;
- Pe perioada viitoare conform art 6 alin (2) din legea pensiilor 360/2023.
- Pe perioada trecuta art 6 alin (3) din legea pensiilor 360/2023. Acest contract este conditionat sa nu fiti pensionara
Daca ati depus cerere de pensionare si se aproba, se considera ca sunteti pensionara de la data depunerii dosarului adica din data de 12 ianuarie 2024. Insa puteti cere anularea deciziei de pensionare in termen de 30 zile de la data primirii deciziei.
In concluzie va sfatuim sa mergeti la casa de pensii inainte de a expira termenul in care aveti dreptul la anulare a deciziei de pensionare si sa alegeti varianta convenabila pentru dv.
Re: pensie limita de varsta art 56
Scris de: Irina la data: 03/11/2024 12:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns.
Poate exista si varianta in care sa nu cer anularea deciziei din 12.01.2024 si sa inchei contract de asigurari sociale pentru perioada viitoare de 3 luni, conform art.6 alin 2 di l360/2023?
Re: pensie limita de varsta art 56
Scris de: Irina la data: 03/14/2024 4:19pm
Irina :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns.
Poate exista si varianta in care sa nu cer anularea deciziei din 12.01.2024 si sa inchei contract de asigurari sociale pentru perioada viitoare de 3 luni, conform art.6 alin 2 di l360/2023?


Va rog, o parere?
Re: pensie limita de varsta art 56
Scris de: la pensie la data: 03/15/2024 10:17am
Conform interpretarii noastre puteti incheia contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform art 6 alin. (2) din lege fara sa anulati decizia de pensionare insa v-am sfatuit sa mergeti la Casa de pensii inainte de a expira termenul in care aveti dreptul la anulare a deciziei de pensionare pentru a fi sigura ca interpretarea nostra este corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1