Subiect "pensie + salariu" Deschis de Mihai Dinu la data: 03/10/2024 2:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie + salariu
Scris de: Mihai Dinu la data: 03/10/2024 2:49pm
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,

Rog o intrebare referitor la sotia mea : Se numeste Dinu Mihaela are vechime in munca peste 37 ani , nascuta la 01.01.1962 si a depus in data de 06.03.2024 dosarul pt pensie limita de varsta . Inteleg ca sunt indeplinite conditiile.
Intrebarea este : Nu mi este clar cum se poate cumula pensia cu salariu ? in cazul sotiei . Daca a depus dosarul pe 06.03.2024 (deci sapt trecuta) . Va trebui sa inceteze contractul existent si apoi din 07.03.2024 ( adica a doua zi dupa depunere ) sa si faca un nou contract de munca (pt a nu pierde pensia ...) sau, asteapta plicul acasa cu decizia casei de pensie (adica dupa circa 45 zile - cel putin) apoi isi inceteaza contractul si imediat isi face un nou contract de angajare? Nu vrem sa pierdem pensie si salariu de aceea va intrebam . Deci daca asteptam min. 45 zile sa nu pierdem pensia pe perioada aceasta. Inteleg de anul ac. este o noua lege si anume Legea 360/2023.

In cazul meu tot anul ac. ma pensionez la limita de varsta .

Va multumesc
Mihai Dinu
Re: pensie + salariu
Scris de: la pensie la data: 03/12/2024 4:55am
Pensia nu se pierde pentruca este pensie pentru limita de varsta si are acest drept pentruca la depunerea dosarului indeplinea atat conditia de varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni cat si conditia de stagiu minim de 15 ani
Nu se poate pierde nici salariu deoarece are un contract de munca, care nu a incetat pentruca niciuna din parti nu a cerut incetarea lui.
Prevederea legala care reglementeaza incetarea contractului de munca este legea 53/2003, codul muncii care la art 56 alin (1) litera c) prevede ca : contractul individual de munca inceteaza de drept la data in care angajatul indeplineste conditiile de pensionare adica varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.
Constatarea indeplinirii conditiilor de incetare a contractului de munca si incheierea unui alt contract de munca, daca ambele parti sunt de acord, este in sarcina angajatorului.
La emiterea deciziei de pensionare Casa de pensii instiinteaza angajatorul si in majoritatea cazurilor atunci angajatorul hotaraste incetarea de drept a vechiului contract de munca si incheierea unui nou contract de munca.
Re: pensie + salariu
Scris de: Mihai Dinu la data: 03/12/2024 5:27am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua

Va multumesc

Inca o intrebare va rog :

Si de cand se va plati prima pensia ? de la depunerea documentelor sau de la primirea deciziei de pensionare ?

Va multumesc
Re: pensie + salariu
Scris de: GicaH la data: 03/12/2024 6:27am
Mihai Dinu :
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua

Va multumesc

Inca o intrebare va rog :

Si de cand se va plati prima pensia ? de la depunerea documentelor sau de la primirea deciziei de pensionare ?

Va multumesc


Luna următoare celei in care primiti decizia de pensionare, cu diferențele din urmă din data depunerii dosarului.
Re: pensie + salariu
Scris de: Mihai Dinu la data: 03/12/2024 6:38am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1