Subiect "greseala grupa 2" Deschis de Rodica Groza la data: 03/12/2024 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
greseala grupa 2
Scris de: Rodica Groza la data: 03/12/2024 3:12am
Gen:F
Data nasterii:05,11,1961
Stagiul de cotizare:47 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! In urma consultarii datelor preluate din carnetul de munca de catre CNPP (am cont online) am constatat ca pentru o perioada de 2 ani si jumatate nu s-a luat in considerare grupa de munca - gr 2. Sunt in pensie de limita de varsta (la 62 de ani si 2 luni).
Considerati ca trebuie sa cer rectificarea erorii si recalculare sau nu va fi corectata suma pensiei? (adica anii de grupa conteaza doar la reducerea varstei nu la suma calculata drept pensie?). Va multumesc frumos!
Re: greseala grupa 2
Scris de: Nicu la data: 03/12/2024 3:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru linistea Dvs., consultati decizia de pensionare pe care o aveti.Acolo gasiti perioada lucrata in grupa II. Daca aceasta coincide cu perioada stiuta de catre Dvs. ca ati lucrat-o in grupa II atunci totul este in regula. Daca insa, perioada de grupa II trecuta pe decizia de pensionare difera fata de ce cunoasteti Dvs. ca trebuie sa fie, puteti cere Casei de pensii clarificari asupra acestui aspect. Casa de pensii va va motiva de ce nu a tinut cont de perioada pe care o reclamati( poate sa fie un inscris gresit/incomplet in cartea de munca si atunci casa nu are ce face).Cunoscind pozitia Casei de pensii puteti actiona in consecinta de cauza(s-ar putea sa aveti nevoie de o adeverinta de la fostul angajator , spre exemplu)
Dar, prima data verificati in decizia de pensionare, acolo si nu in cont.
Re: greseala grupa 2
Scris de: GicaH la data: 03/12/2024 4:30am
Rodica Groza :
Gen:F
Data nasterii:05,11,1961
Stagiul de cotizare:47 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! In urma consultarii datelor preluate din carnetul de munca de catre CNPP (am cont online) am constatat ca pentru o perioada de 2 ani si jumatate nu s-a luat in considerare grupa de munca - gr 2. Sunt in pensie de limita de varsta (la 62 de ani si 2 luni).
Considerati ca trebuie sa cer rectificarea erorii si recalculare sau nu va fi corectata suma pensiei? (adica anii de grupa conteaza doar la reducerea varstei nu la suma calculata drept pensie?). Va multumesc frumos!


Eu zic ca ar trebui sa faceti cerere la CJP da va dea toate documentele care au stat la baza emiterii deciziei de pensionare si implicit a calcului cuantumului pensiei.
Este un formular, care se poate completa, scana si trimite pe adresa de e-mail a CJP. In "Stagiile lunare/anuale", nu aveti cum vedea acest lucru deoarece nu au evidențe decat dupa data de 01.04.2001, data dupa care nu mai existau grupe
de munca ci conditii deosebite sau speciale de muncă.
Re: greseala grupa 2
Scris de: Rodica Groza la data: 03/12/2024 4:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pt amabilitate si promptitudine!
Aveti dreptate, in anexa este o alta perioada. Lipsesc totusi 6 luni. Ar putea fi un altfel de calcul (punctaj) pentru perioada de un an ingrijire/crestere copil care a fost in acest interval?
Re: greseala grupa 2
Scris de: Rodica Groza la data: 03/12/2024 4:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos! Sunteti deosebit de amabil!
O sa-mi analizez si anexa la Decizia de pensionare si voi cere si documentele cum m-ati sfatuit. Daca e digitalizare... e simplu! (simplu de cerut, calculele si formula de calcul sunt complicate. Glumesc, desigur, dar cu ajutorul dvs ii dam de capat). Multumesc inca odata!
Re: greseala grupa 2
Scris de: la pensie la data: 03/13/2024 3:12am
Multumim si noi domnilor Nicu si Gica pentru raspunsurile corecte date.
Re: greseala grupa 2
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/13/2024 5:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pt dna Rodica Groza ,
Dupa ce faceti ce v-au invatat dnii Nicu si Gica H daca sunteti sigura ca si cele 6 luni lipsa au fost lucrate in grupa a 2 a trebuie sa cereti de la angajator o noua adeverinta pt grupa a 2 a rectificativa in care sa fie trecute si cele 6 luni iar apoi mergeti la Casa de Pensii pt a cere recalcularea pensiei si veti lua niste banuti in plus. Mult succes !
Re: greseala grupa 2
Scris de: Rodica Groza la data: 03/14/2024 10:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos pt raspuns, domnule Ovidiu!
Dupa ce m-a luminat dl Nicu sa ma uit in anexa am constatat ca acolo e trecuta perioada corecta.
La prima vedere imi lipseau 6 luni dar citind mai mult am inteles ca din aprilie 2001 nu se mai numeste grupa a II-a ci conditii deosebite. Am tras concluzia ca neavand un an de acest ''fel'', adica conditii deosebite, sincer, cred ca s-au pierdut (legal trebuind sa am minim un an).
In concluzie cred ca am presupus eronat ca ar fi o greseala. Daca aveti alta parere ... scrieti-mi ... apreciez! Si multumiri (stiu, de multumiri e plin podul).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1