Subiect "Intrebare" Deschis de sanda la data: 03/12/2024 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: sanda la data: 03/12/2024 11:09am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt pensionată la limită de vârstă din 1 octombrie 2021.Când am depus dosarul nu mi s-a trecut în adeverințe sumele ce reprezentau primele, orele suplimentare și al 13- lea salariu, pe motiv că nu se reținea CAS. De la asigurat știu sigur că nu se calcula și reținea, dar nu știu dacă angajatorul calcula și vira CAS pentru aceste sume. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie să merg la unitatea respectivă să solicit o nouă adeverință în vederea recalculării pensiei de la 1 septembrie 2024. Mulțumesc
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/13/2024 3:55am
Sumele la care va referiti nu au fost luate in calcul pana in prezent pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 dar pentru ele angajatorul a platit sau trebuia sa plateasca CAS.
In noua lege a pensiilor 360/2023 art 155 se prevede ca aceste sume vor fi luate in calcul in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a legii daca sumele sunt dovedite prin adeverinte eliberate de angajatori. Deci pentru a fi luate in calcul trebuie sa cereti angajatorului sa va dea o adeverinta conform modelului din anexa 6 de la noua lege a pensiilor 360/2023 pe care o depuneti la Casa de pensii de care apartineti.
Aceste sume castigate dupa data de 01 aprilie 2001 au fost luate in calculul pensiei si pentru ele nu mai trebuie adeverinta.
Re: Intrebare
Scris de: sanda la data: 03/15/2024 3:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns,dar vreau sa vă întreb dacă trebuie sa solicit o nouă adeverință pentru toată perioada anterioară datei de 01.04.2001 cu toate sumele brute lunare sau doar pentru lunile în care am beneficiat de al 13-lea salariu și lunile în care am beneficiat de primele lunare.Mulțumesc
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/15/2024 10:25am
Adeverinta pe care o depuneti nu poate fi asa cum doriti dv ci ea trebuie sa fie conform modelului din anexa 6 la noua lege a pensiilor 360/2023 asa cum v-am indicat in raspunsul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1