Subiect "Referitor la noua lege." Deschis de Popescu Valentina la data: 03/13/2024 3:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Referitor la noua lege.
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/13/2024 3:32pm
Gen:F
Data nasterii:august, 1968
Stagiul de cotizare:32
Alte date:din cei 32 de ani 14 ani lucrați în grupa I- a de munca.
Intrebare:când pot ieși la pensie??
Re: Referitor la noua lege.
Scris de: la pensie la data: 03/14/2024 4:20am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 63 ani si 9 luni adica in luna mai 2032.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 7 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca daca realizai stagiul complet de decotizare contributiv (lucrat) de 35 ani/ La stagiul de cotizare contributiv necesar nu se iau in calcul stagiile asimilate si nici stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca.
Re: Referitor la noua lege.
Scris de: Valentina popescu la data: 03/14/2024 9:04am
la pensie :
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 63 ani si 9 luni adica in luna mai 2032.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 7 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca daca realizai stagiul complet de decotizare contributiv (lucrat) de 35 ani/ La stagiul de cotizare contributiv necesar nu se iau in calcul stagiile asimilate si nici stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca.


Cum și nu mai pot ieși după legea
Veche în iulie 2024??
Re: Referitor la noua lege.
Scris de: GicaH la data: 03/14/2024 10:24am
Valentina popescu :
la pensie :
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 63 ani si 9 luni adica in luna mai 2032.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 7 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca daca realizai stagiul complet de decotizare contributiv (lucrat) de 35 ani/ La stagiul de cotizare contributiv necesar nu se iau in calcul stagiile asimilate si nici stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca.


Cum și nu mai pot ieși după legea
Veche în iulie 2024??


Va puteti pensiona la limită de vârstă in august 2031(nu in iulie) , cu 35 ani stagiu complet de cotizare, dar cu reducera de 7 ani pentru cei 14 ani de grupa 1, puteti depune dosarul pe actuala lege in
august 2024 si primiti si coeficientul de corecție de
1.41. Puteti verifica pe pagina aceasta a site-ului dand click sus pe "Vârsta de pensionare", dati datele si primiti raspunsul. Reducerea de 7 ani este sigur daca aveti trecuta grupa in carnetul de munca sau aveți adeverințe pentru aceasta in regulă. Stagiul suplimentar pentru grupe de muncă se ia in calcul pe legea 263/2010. Iar de la 1 septembrie vi se va recalcula pensia pe noua formula de calcul a noii legi a pensiilor.
Re: Referitor la noua lege.
Scris de: la pensie la data: 03/15/2024 5:22am
Domnul Gica are dreptate, noi am facut calculul conform noii legi a pensiilor, insa dv aveti dreptul sa iesiti la pensie pentru limita de varsta in august 2024 cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani pentru stagiul lucrat in grupa de munca conform actualei legi a pensiilor.
Insa va sfatuim sa aveti mare grije ca dosarul sa fie complet pentru a fi acceptat in luna august 2024 pentruca altfel daca este respins veti depune din nou dosarul conform prevederilor noii legi a pensiilor care este prevazut sa intre in vigoare in data de 01 septembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1