Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Olteanu Elena la data: 03/14/2024 12:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Olteanu Elena la data: 03/14/2024 12:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum se face recalcularea dupa noua lege? Se iau total puncte de pe decizia de pensie la care se adauga punctele de stabilitate si se inmulteste cu 81? Sau se diseca totul? Mentionez ca eu am lucrat in gr 2 a de munca si am pensie de boala.Din cate am vazut la tv dupa noua lege sunt puncte mai putine la gr 2 de munca si la anii de boala.Daca obtin adeverinta cu salariile brute voi avea de pierdut dupa 1 sept?
Re: Recalculare pensie
Scris de: Olteanu Elena la data: 03/14/2024 12:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mentionez ca am avut pensie de boala.Acum sunt pensionata pt limita de varsta.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/14/2024 5:16am
Prima varianta este corecta.
Pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor se iau punctajele anuale realizate de pe ultima decizie pentru pensie pentru limita de varsta (fara sa fie recalculate), se cumulaza cu punctele de stabilitate calculate conform art 85 din noua lege a pensiilor si suma lor se inmulteste cu 81 lei daca noua lege intra in vigoare in acest an.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Livia la data: 03/14/2024 5:29am
la pensie :
Prima varianta este corecta.
Pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor se iau punctajele anuale realizate de pe ultima decizie pentru pensie pentru limita de varsta (fara sa fie recalculate), se cumulaza cu punctele de stabilitate calculate conform art 85 din noua lege a pensiilor si suma lor se inmulteste cu 81 lei daca noua lege intra in vigoare in acest an.

Dar dacă se depun documente cu salariile brute pentru recalculare cum se procedează?
Re: Recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 03/14/2024 10:00am
Livia :
la pensie :
Prima varianta este corecta.
Pensiile in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor se iau punctajele anuale realizate de pe ultima decizie pentru pensie pentru limita de varsta (fara sa fie recalculate), se cumulaza cu punctele de stabilitate calculate conform art 85 din noua lege a pensiilor si suma lor se inmulteste cu 81 lei daca noua lege intra in vigoare in acest an.

Dar dacă se depun documente cu salariile brute pentru recalculare cum se procedează?


Alea se calculeaza în termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a legii 360, adica 1 septembrie 2024, cu punerea in plata cu 1 septembrie 2024.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Danaila Constantin la data: 03/15/2024 2:05pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu se calculeaza PINA la 01.09.2024????????????????
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1