Subiect "Recalculare venituri brute" Deschis de Lenus la data: 03/14/2024 10:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare venituri brute
Scris de: Lenus la data: 03/14/2024 10:37am
Gen:feminin
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:30
Alte date:10 ani pensie de boala,7ani grupa 2a
Intrebare:Am inteles ca recalcularea se face folosind total puncte de pe decizia de pensi plus pct de stabilitate inmultit cu 81.Daca la 1 septembrie depun adeverinta cu veniturile brute se face recalculare de la 0? Am de castigat.Dar am si de pierdut?De la grupa a 2 a si de la pensia de boala?
Re: Recalculare venituri brute
Scris de: GicaH la data: 03/14/2024 10:47am
Lenus :
Gen:feminin
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:30
Alte date:10 ani pensie de boala,7ani grupa 2a
Intrebare:Am inteles ca recalcularea se face folosind total puncte de pe decizia de pensi plus pct de stabilitate inmultit cu 81.Daca la 1 septembrie depun adeverinta cu veniturile brute se face recalculare de la 0? Am de castigat.Dar am si de pierdut?De la grupa a 2 a si de la pensia de boala?


Daca depuneți adeverințe pentru recalculare pe baza veniturilor brute de dinainte de 01.04.2001, vi se va recalcula perioada specificata in adeverinte, dar atenție ca s-ar pute ca sa aveti si bruturi mai mici decat salariul tarifar din carnetul de munca si sa va scada punctajul pe luna/lunile respectiva/respective, deci ar trebui sa ba faceti un calcul prin compararea bruturilor din ade cu veniturile trecute in fisa de calcul de la decizia fe pensionare daca o aveti, daca nu sa cereti la CJP toate documentele ce au stat la baza calculului pensiei. Recalcularea se va face in termenul de 6 luni de la intrarea legii 360 in vigoare, cu punerea in plata de la 1 septembrie 2024.
Re: Recalculare venituri brute
Scris de: la pensie la data: 03/15/2024 8:59am
Din analiza prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 am inteles ca modificarea modului de calcul a punctelor suplimentare pentru perioada lucrata in grupele de munca si a perioadei de pensie de invaliditate se aplica numai celor care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Ramane valabila atentionarea facuta de domnul Gica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1