Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de la pensie la data: 08/19/2009 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/19/2009 7:10am
Pentru Roszrobi
1.In acea perioada nu aveti niciun motiv sa completati altceva decat “-“
2. Aveti dreptate cum calculati dv, sporul de vechime in perioada septembrie 1983 – august 1985 aveti dreptul la sporul de vechime de 3 %
3. Pe perioada dupa anul 2006 completati suma ce reprezinta salariul brut pe care il gasiti in fluturasi. Puteti sa faceti o cerere la Casa de Pensii care este obligata sa va elibereze un tabel cu sumele pentru care ati platit CAS si datorita faptului ca dupa 2005 nu v-a trimis certificate cu aceste sume este obligata sa va elibereze aceste tabele fara plata.
4. Perioada de 3 luni de “pauza” intre stagiu militar si facultate nu se cumuleaza la stagiu de cotizare.
5. Modificarea codului P2 cu P3 sau P1 am explicat-o la modul general pentru pensionarii de invaliditate care pe perioada cand au inca stagiu potential la revizia periodica li se modifica incadrarea in grupa de invaliditate si doresc sa-si recalculeze pensia dupa schimbarea incadrarii.
6. Dupa terminarea stagiului potential (stagiul complet de cotizare) se completeaza cu “L” si valoarea pensiei de invaliditate pana la pensia la limita de varsta.
7. Data in care s-a facut includerea sporurilor in salariu nu a fost respectata in mod unitar in toate intreprinderile si in unele intreprinderi includerea a fost facuta mai tarziu. In cazul dv daca aveti dupa aceasta data doua cifre o introduceti in calcul pe cea mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1