Subiect "Pensie" Deschis de Jolanda la data: 03/17/2024 10:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Jolanda la data: 03/17/2024 10:13am
Gen:f
Data nasterii:1971 octombrie
Stagiul de cotizare:33.6 ani
Alte date:15 ani in conditii deosebite
Intrebare:rog calcul pensie anticipata
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2024 9:54am
Datele sunt neclare. Presupunem ca doriti calculul datei de iesire la pensie anticipata deoarece calculul valorii pensiei annticipate sau a diminuarii acesteia nu pot fi facute din cauza ca nu avem datele necesare.
Aveti dreptul la pensie dupa anul 2030 cand consideram ca va fi in vigoare noua lege a pensiilor 360/2023 si conform acestei legi aveti dreptul la urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in luna octombrie 2036. Conditia de stagiu la aceasta pensie este de stagiu minim de cotizare contributiv (lucrat) de 15 ani.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, adica in luna octombrie 2031
Conditia de stagiu la aceasta pensie este de realizare a stagiului complet de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani/ La stagiul de cotizare contributiv necesar nu se iau in calcul stagiile asimilate si nici stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca de 5 ani.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv deoarece pentru aceasta se cere sa aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv iar anticiparea este de 5 ani la fel ca in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1