Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Ghenea Ioana Florenta la data: 03/18/2024 9:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Ghenea Ioana Florenta la data: 03/18/2024 9:19am
Gen:F
Data nasterii:07.04.1965
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date: un copil
Intrebare: Intentionez ca in luna iulie 2024 sa depun dosarul pt.pensie anticipata. Daca mai stau, ce voi pierde? Va fi mai mare calculul din sept? Voi mai avea dreptul sa ies anticipat? Multumesc mult!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 8:51am
Daca va pensionati cu cu pensie anticipata partiala conform actualei legi a pensiilor 263/2010 beneficiati de un indice de corectie de 1,41 care echivaleaza cu majorarea pensiei cu 41 % si diminuarea pensiei anticipate partiale cu cca 5 %.
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta daca aveti stagiul complet de cotizare contributiv (lucrat) de 34 ani si 1 luna depasit cu peste 5 ani si in acest caz se recalculeaza pensia prin :
- eliminarea indicelui de corectie si a diminuarii pensiei anticipate partiale.
- Vi se acorda un numar de 11,25 puncte de stabilitate care inseamna o crestere a valorii pensiei cu peste 10 %
- Aplicarea noii metode de calcul a valorii pensiei prin inmultirea punctajelor anuale realizate cu valoarea punctului de referinta care inseamna o crestere a valorii pensiei cu cca 36 %.
In concluzie valoarea pensiei calculate dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor va fi mai mare decat cea calculata conform actualei legi a pensiilor, indiferent daca va pensionati inainte sau dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1