Subiect "recalculare pensie" Deschis de Stere D la data: 03/19/2024 1:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Stere D la data: 03/19/2024 1:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog ascultati recalcularea pensiilor aratata de Seful Casei de Pensii https://www.youtube.com/watch?v=IWMhJOYHr6o
La Total puncte de contributivitate din decizia de pensionare se adauga nr puncte de stabilitate conf ar art 85 din legea 360/2023 si puncte ptr perioada asimilata ( facultate , somaj , armata ) de 0,25 pc/an
In legea pensiilor la art 144 pc (1) si pc (2) nu se specifica puncte acordate pentru perioada asimilata.
Se acorda puncte si pentru perioada asimilata ( armata , facultate , somaj ) pe langa puncte de stabilitate pentru pensiile deja in plata ?
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 03/19/2024 3:42am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog ascultati recalcularea pensiilor aratata de Seful Casei de Pensii https://www.youtube.com/watch?v=IWMhJOYHr6o
La Total puncte de contributivitate din decizia de pensionare se adauga nr puncte de stabilitate conf ar art 85 din legea 360/2023 si puncte ptr perioada asimilata ( facultate , somaj , armata ) de 0,25 pc/an
In legea pensiilor la art 144 pc (1) si pc (2) nu se specifica puncte acordate pentru perioada asimilata.
Se acorda puncte si pentru perioada asimilata ( armata , facultate , somaj ) pe langa puncte de stabilitate pentru pensiile deja in plata ?


Consider ca este o scapare intenționată a explicarii acestui aspect a ministrului muncii si a președintelui CNPP. Pentru cei deja pensionați la data intrării în vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, din data de 01.09.2024, având în vedere că pentru aceste perioade s-au calculat și dat deja puncte, nu se mai dau alte puncte. Aceste prevederi sunt valabile pentru cei pensionați începând cu 01.09.2024. Puncte de stabilitate se dau după 1 septembrie 2024, pentru perioadele din stagiul contributiv de peste 25 ani, tuturor pensionarilor indiferent când au fost sau sunt pensionați, mai puțin pentru perioada de după pensionare si perioada cumpărată.
Re: recalculare pensie
Scris de: luciana la data: 03/19/2024 4:12am
Nu uitati de siutuatia persoanelor cu pensie anticipata partial, carora nu le-au fost luate in calcul la stabilirea punctajului,cf legii actuale, perioadele asimilate.
Deci cazul prezentat se aplica acestora, in conditiile L360, la trecerea la pensie pentru limita de varsta, cand pentru aceste perioade li se calculeaza punctajul prin adaugarea acelor 0.25 puncte lunare pentru facultate, armata...
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 9:34am
Nu suntem adeptii analizarii declaratiilor de la televizor si consideram corecte opiniile exprimate atat de domnul Gica si de doamna Luciana.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1