Subiect "calcul puncte iesire la pensie" Deschis de POGAN ANISOARA la data: 03/19/2024 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul puncte iesire la pensie
Scris de: POGAN ANISOARA la data: 03/19/2024 5:57am
Gen: F
Data nasterii:28.05.1965
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: cum va fi calculat nr de puncte realizate ,daca vreau sa depun dosar de pensie incepind cu data de 01.10.2024
Re: calcul puncte iesire la pensie
Scris de: GicaH la data: 03/19/2024 6:41am
POGAN ANISOARA :
Gen: F
Data nasterii:28.05.1965
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: cum va fi calculat nr de puncte realizate ,daca vreau sa depun dosar de pensie incepind cu data de 01.10.2024


Se va calcula ca si până acum, doar că raportarea salariului brut lunar se va face la salariul mediu brut pe economie folosit la fundamentarea bugetului pe economie, iar acesta nu va mai varia ca până acum pe fiecare lună.
Re: calcul puncte iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2024 10:03am
Doamna Pogan nu a precizat la ce fel de puncte se refera.
Raspunsul domnului Gica se refera la punctajele lunare si anuale. Insa in acest caz exista un semn de intrebare in ceiace priveste perioada in care nu a fost stabilit salariul mediu brut pe economie folosit la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.
Daca se refera la salariu mediu anual trebuie precizat ca acesta nu se mai calculeaza ci suma punctajelor anuale se inmulteste cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este 81 lei.
Re: calcul puncte iesire la pensie
Scris de: luciana la data: 03/20/2024 6:02am
"Daca se refera la salariu mediu anual trebuie precizat ca acesta nu se mai calculeaza ci suma punctajelor anuale se inmulteste cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este 81 lei."
Faptul ca nu se mai calculeaza punctajul mediu anual, inseamna ca s-a mai eliminat o"inechitate", zic eu, pentru aceia dintre noi care nu au lucrat pe toata durata unui an calenmdaristic.
In legea actuala, punctajul calculat in aceste cazuri este mai mic.
Asa, in L360 se insumeaza (asa cum vad eu ca este corect) punctajul lunar (realizat/cumparat/acordat...)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1