Subiect "procent penalizare" Deschis de Adyna la data: 03/20/2024 3:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procent penalizare
Scris de: Adyna la data: 03/20/2024 3:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am o nelamurire referitor la calculul pensiei mele.Inca am pensie anticipata partial,urmand ca din aceasta luna sa trec la limita varsta.Datele corespunzatoare datei mele de nastere au fost:pensie anticipata partial incepand cu iulie 2020,vechime 33 ani- 41 ani.Abia in noiembrie 2021 am facut vechimea de 33 ani,asa ca de atunci am pensia anticipata partial.Nu inteleg,daca vechimea mea este cea minima,de ce am eu penalizarea de 14,5%,cand normal era ca la vechimea minim impusa sa fie penalizarea maxima.Gresesc undeva?
Re: procent penalizare
Scris de: GicaH la data: 03/20/2024 6:49am
Adyna :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am o nelamurire referitor la calculul pensiei mele.Inca am pensie anticipata partial,urmand ca din aceasta luna sa trec la limita varsta.Datele corespunzatoare datei mele de nastere au fost:pensie anticipata partial incepand cu iulie 2020,vechime 33 ani- 41 ani.Abia in noiembrie 2021 am facut vechimea de 33 ani,asa ca de atunci am pensia anticipata partial.Nu inteleg,daca vechimea mea este cea minima,de ce am eu penalizarea de 14,5%,cand normal era ca la vechimea minim impusa sa fie penalizarea maxima.Gresesc undeva?


Sa înțeleg ca ati fi dirit un procent mai mare de pensionare.
Procentul se calculeaza in functie de stagiul de cotizare la data pensionarii su de numarul de luni de anticipare.
Puteti verifica corctitudinea penalizarii pe acest site pe această pagină, deasupra acestui tabel, acolo unde scrie "Pensie anticipata partiala".
Re: procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 03/20/2024 10:07am
Nelamurirea dv poate fi clarificata numai daca dati datele necesare verificarii diminuarii, adica :
- Data nasterii
- Din ce se compune stagiul dv de cotizare.
- Daca ati avut stagii de cotizare lucrate in grupele de munca.
- Ce ati vrut sa spuneti prin expresia "vechime 33ani - 41 ani"
Daca nu vreti sa dati aceste date incercati sa faceti singura calculul asa cum va sfatuieste domnul Gica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1