Subiect "pensie cu penalizare" Deschis de Oprea Natalia la data: 08/20/2009 5:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu penalizare
Scris de: Oprea Natalia la data: 08/20/2009 5:36am
Gen:Feminin
Data nasterii:01.08.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ! Pana in luna martie a acestui an,am avut o pensie cu penalizare.Am crezut ca atuci cand se termina perioada de penalizare,voi intra automat in drepturile cuvenite,pensia fiin recalculata automat.Vazand ca acest lucru nu se intampla,dupa 2 luni,am mers la Casa de pensii Buzau,cu cererea necesara ptr.intrarea in drepturile cuvenite.Mi s-a raspuns ca pensia mi-a fost recalculata,dar ca nefacand cerea la timp,pentru luinile anterioare cerereii mele,mi-am pierdut dreptul la recalculare.Daca este corect,va rog frumos,indicati-mi si mie legea care-mi limiteaza dreptul la intrarea in posesia banilor cuveniti>
Re: pensie cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 08/20/2009 8:25am
Ne pare rau sa constatam ca ati inteles gresit prevederile legislatiei in vigoare in aceasta privinta.
Aceste prevederi sunt:
Art 49 alin (4) din legea 19/ 2000 cu modificarile ulterioare pana in luna iulie 2009 avea urmatorul continut:
„La data indeplinirii conditiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, in conformitate cu prevederile art. 42, pensia anticipata devine pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de anticipare, trecerea la pensia pentru limita de varsta facandu-se la cerere”.
Dupa 07 iulie 2009 prin legea 273/2009 acest aliniat s-a modificat astfel:
" Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, la implinirea varstelor standard de pensionare prevazute de prezenta lege pensia anticipata devine pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de anticipare."
Deci si dupa iulie 2009 pana in 1 ianuarie 2011 pentru a trece de la pensie anticipata partiala la pensie la limita de varsta trebuie sa faceti cerere. Dreptul de a vi se recalcula, prin eliminarea diminuarii, nu l-ati pierdut ci el trebuie sa va fie acordat de la data depunerii cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1