Subiect "pensie anticipata" Deschis de Rodica Groza la data: 04/01/2024 4:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Rodica Groza la data: 04/01/2024 4:25am
Gen:M
Data nasterii:martie 1966
Stagiul de cotizare:32 ani si 8 luni
Alte date:pt un prieten
Intrebare:Profit de bunatatea dvs si va intreb pentru un prieten care si-a depus dosarul de pensie (el stia ca a lucrat mai mult dar se pare ca angajatorul a cam ''uitat'' sa depuna declaratiile D112), dosar care desigur, i-a fost respins.
In cei 32 de ani sunt inclusi si anii de grupa 1, lucrand in domeniul petrolier.
Intrebari: Are sanse dupa legea noua sa se pensioneze anticipat, adica la implinirea a 60 de ani?
L-ar ajuta sa cumpere stagiu pana la completarea a 35 de ani?
Mii de multumiri!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/01/2024 4:50am
Nu putem face o analiza a acestei situatii deoarece datele sunt neclare.
Va rugam sa reveniti si sa precizati urmatoarele :
- Perioada lucrata in total in ani/luni/zile.
- Perioada lucrata in grupa I de munca in ani.
- Lunile in care angajatorul nu a platit contributia de asigurari sociale.
Re: pensie anticipata
Scris de: Rodica Groza la data: 04/01/2024 8:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am aflat asa: are 9 ani, 8 luni, 5 zile de grupa 1, mai are 8 ani, 6 luni, 20 zile de grupa 2 si inca 2 ani si 3 luni conditii normale.
Armata 1 an si 4 luni. Pensie de invaliditate 2-3 ani (nu am acum informatia exacta, si nici nu stiu daca conteaza).
Pe decizia privind respingerea pensiei pentru limita de varsta are mentiunea - stagiul total de cotizare realizat 32 de ani, 8 luni, 16 zile.
Va multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 04/01/2024 9:45am
Rodica Groza :
Gen:M
Data nasterii:martie 1966
Stagiul de cotizare:32 ani si 8 luni
Alte date:pt un prieten
Intrebare:Profit de bunatatea dvs si va intreb pentru un prieten care si-a depus dosarul de pensie (el stia ca a lucrat mai mult dar se pare ca angajatorul a cam ''uitat'' sa depuna declaratiile D112), dosar care desigur, i-a fost respins.
In cei 32 de ani sunt inclusi si anii de grupa 1, lucrand in domeniul petrolier.
Intrebari: Are sanse dupa legea noua sa se pensioneze anticipat, adica la implinirea a 60 de ani?
L-ar ajuta sa cumpere stagiu pana la completarea a 35 de ani?
Mii de multumiri!


Cumpararea de vechime este valabila doar pentru limita de varsta. Deci nu il ajuta. Barbat fiind nu se poate pensiona anticipat decat dupa implinirea varstei de 60 ani, atat pe legea 263 cat si pe 360, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara cumparare de vechime. Pe legea 360 se poate pensiona la limita de varsta cu 40 ani stagiu(35 ani contributivi si 5 ani stagii suplimentare, adimilate). Dar vad ca dumneavoastră vreți sa le rezolvați altora cazurile, acesta fiind al doilea intr-o zi, daca este asa de ce nu studiati si legile, pe care le puteti studia pe Google.
Re: pensie anticipata
Scris de: Rodica Groza la data: 04/01/2024 10:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos!
Aveti dreptate ca mi-am permis sa intreb pentru o persoana fara email si fara PC in dorinta de a ajuta.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/01/2024 10:41am
In mesajul anterior am cerut anumite date care ar fi putut duce la micsorarea perioadei necesare pentru completare si in lipsa acestora facem analiza pe baza datelor disponibile.
Din datele prezentate rezulta ca are in evidenta Casei de pensii :
- Un stagiu de cotizare contributiv (lucrat) de cca 20 ani si 7 luni.
- Un stagiu de cotizare necontributiv (stagiu militar, stagiu aferent grupelor de munca, perioada pensiei de invaliditate) de cca 12 ani si 2 luni
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani prin cumularea stagiului de cotizare contributiv cu cel necontributiv. Adica ii lipsesc cca 2 ani si 4 luni care pot fi cumparati prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pe o perioada trecuta dupa varsta de 18 ani in care nu a realizat stagiu de cotizare contributiv. Aceasta completare din punct de vedere financiar este foarte costisitoare pentruca aceasta costa cca 25.000 lei
Prevederile noii legi a pensiilor 360/2023 sunt dezavantajoase deoarece pentru a obtine acelasi tip de pensie trebuie sa realizeze stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani adica sa fie completat stagiul de cotizare contributiv cu cca 14 ani si 6 luni, completare care este imposibil de realizat.
Deci sfatul nostru este sa analizeze daca poate face acest efort financiar si daca poate sa mearga sa faca aceste formalitati inante de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: pensie anticipata
Scris de: Rodica Groza la data: 04/01/2024 10:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc mult!
Chiar pertinent si detaliat raspunsul dvs.
Credeti-ma, oricat as fi citit eu legile pe google cum m-a sfatuit dnul Gica nu putem trage concluziile punctate de dvs. dar ii multumesc si dumnealui si desigur, cu respect si apreciere pt dvs!
Sunt sigura ca raspunsul va fi util si altora! Inca odata multumesc pt sfaturi!
Re: pensie anticipata
Scris de: Nick la data: 04/02/2024 4:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Ați avut dreptate să insistați și să așteptați un răspuns avizat de “ La Pensie” .
Legea și normele sunt foarte stufoase și ințelese cu adevărat de foarte puțini, paradoxal chiar dacă au vechime (stabilitate) pe aici!
Re: pensie anticipata
Scris de: Rodica Groza la data: 04/02/2024 4:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos, domnule Nick!
Desigur ca raspunsul moderatorului ''la pensie'' este cel avizat si-i multumesc din suflet pentru rabdarea cu care a expus, ca sa nu mai zic ca ceea ce explica este imbucurator.
Iar cuvintele dvs ... mi-au fost si mie in varful degetelor.
Va multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1