Subiect "Perioade asimilate" Deschis de Mihai Alexa la data: 04/03/2024 4:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioade asimilate
Scris de: Mihai Alexa la data: 04/03/2024 4:29am
Gen:
Data nasterii:30.10.1964
Stagiul de cotizare:38 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:Am citit pe forum ca perioadele asimilate se iau in considerare pentru cei 5 ani peste perioada contributiva d 35 ani.Doamna ministru accentueaza ca trebuie sa ai 40 ani contributivi petru pensiinare anticipata la limita de varsta fara penalizare(la 60 ani).Art.56 nu specifica clar stagiul asimilat.Va rog sa ma lamuriti.
Re: Perioade asimilate
Scris de: Nicu la data: 04/03/2024 5:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru a intelege orice lucru, se pleaca de la cunoasterea definitiei termenilor.
In cazul acestei legi, 360/2023 de la art.3
Acuma ce spune doamna ministru e una, ce spune legea 360 si normele de aplicare a legii 360/2023 e alta, adica e valabila legea cu normele ei in fata vorbelor.
Normele zic prin:
"Art. 56

Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5."

Legea defineste prin :
Art. 3 lit. q ; r; s stagiile de cotizare , respectiv lit. i perioadele asimilate

Concluzie : 35 ani contributivi + 5 ani( contributivi, necontributivi, perioade asimilate) = 40 ani rezulta pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Re: Perioade asimilate
Scris de: la pensie la data: 04/03/2024 8:31am
Domnul Nicu are dreptate
Noi consideram ca avem un argument in plus in privinta stagiului de cotizare care depaseste stagiul conplet de cotizare contributiv care se ia in calculul diminuarii pensiei anticipate conform prevederilor art 58 alin (1) din legea 360/2023, care are o formulare asemanatoare si la care in normele de aplicare se mentioneaza ca este cel definit la art 3 lit.q din lege asa cum mentioneaza domnul Nicu pentru stagiul de cotizare de la art 56 din lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1