Subiect "Respingere" Deschis de Ciobanu Rodica la data: 04/03/2024 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Respingere
Scris de: Ciobanu Rodica la data: 04/03/2024 10:12am
Gen:f
Data nasterii:4.03.1966
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:dacă am primit decizia de respingere a pensiei ,din cauza unor ani pe care nu iau luat în calcul cei de la casa de pensii ,care ar fii pașii de urmatpentru ca acei ani sa fie luați în calculul vechimii?Menționez ca sunt trecuți în cartea de munca!
Re: Respingere
Scris de: la pensie la data: 04/03/2024 1:18pm
In decizia de respingere a dosarului de pensionare se mentioneaza motivul respingerii iar dv nu l-ati mentionat.
Daca motivul respingerii ete neachitarea de catre angajator a contributiei pentru pensie legislatia pensiilor prevede :
- Daca perioada in care angajatorul nu a platit contributie pentru pensii este inainte de 01 aprilie 2001 aceasta perioada nu se ia in calculul stagiului de cotizare pentru angajati.
- Daca perioada in care angajatorul nu a platit contributie pentru pensii este iintre 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010 se ia in calculul stagiului de cotizare pentru angajati numai o treime din perioada in care nu s-a platit contributia.
- Daca perioada in care angajatorul nu a platit contributie pentru pensii este dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calculul stagiului de cotizare pentru angajati intreaga perioada.
Daca motivul respingerii este altul trebuie verificat ce prevede legislatia pensiilor si daca nu a fost respectate prevedeile acestei legislatii aveti dreptul sa actionati in justitie (la tribunal) Casa de pensii.
Actiunea din justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1