Subiect "recalcularea pensie" Deschis de Victor la data: 04/03/2024 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensie
Scris de: Victor la data: 04/03/2024 10:56am
Gen:m
Data nasterii:19.12.1955
Stagiul de cotizare:52 ani
Alte date:
Intrebare:dacă prezint adeverințe cu beneficiu prime,pensia se va recalcularea de la început după legea 360/2023?având în vedere ca am grupa II de munca ,aceasta acum se calculează altfel...as putea pierde după acest calcul?În prezent lucrez recalcularea anului lucrat se face după 263 dacă depun înainte de luna august,după luna septembrie ma va afecta cu ceva?aceasta recalculare
Re: recalcularea pensie
Scris de: la pensie la data: 04/04/2024 2:57am
Pensia dv trebuie sa fie recalculata de trei ori in acest an, de preferat in aceasta ordine, astfel :
Recalcularea pentru perioada lucrata dupa iesirea la pensie. Este recomandat ca sa faceti cerere pentru aceasta recalculare inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 pentruca punctajul suplimentar rezultat din aceasta recalculare sa fie inclus in a doua recalculare. Aceasta recalculare se face conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010
Recalcularea care se face tuturor pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 care consta in :
- insumarea punctele anuale de pe ultima decizie de pensionare, calculata conform legii actuale 263/2010, cu punctele de stabilitate calculate conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023
- inmultire sumei punctelor anuale de mai sus cu valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei.
Aceasta recalculare este prevazut sa se aplice de la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor
Reclcularea pensiei conform adeverintelor depuse cu salariile brute realizate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Aceasta recalculare este prevazut sa se faca in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor si se face conform actualei legi a pensiilor 263/2010 iar punctajul suplimentar intra in procedura de recalculare de la puntul 2.
Drepturile rezultate din aceasta recalculare se acorda de la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor. Acesta este un argument ca termenul de 6 luni sa fie diminuat.
Aplicarea prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 privind punctajele anuale acordate pentru stagiile asimilate si cele suplimentare acordate pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca se va face pentru pensiile acordate dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1