Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de parvu draguta la data: 08/20/2009 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: parvu draguta la data: 08/20/2009 6:54am
Gen:m
Data nasterii:1950.04.08
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sotul meu doreste pensie anticipata partiala. lucreaza din anul 1971. in perioada 15.10.1981 -01.04.1991 a lucrat in grupa a II a de munca respectiv inginer sef 90% sef ferma 80%.cand poate iesi la pensie si care ar fi cu aproximatie pensia.

va multumesc!
draguta parvu
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/21/2009 2:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 08 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Perioada lucrata partial in grupa de munca se calculeaza la timpul efectiv lucrat si pentru un calcul précis al perioadei in grupa II trebuia sa stim ce perioada a lucrat cu 80 % si ce perioada cu 90 %.
Putem aprecia cu aproximatie ca pentru perioada lucrata in gr II poate beneficia de un spor de vechime de cca 1 an si 3 luni si realizeaza un stagiu total mai mare de 40 ani si poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an sau 1 an si 6 luni.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 08 aprilie 2015 adica incepand cu 08 aprilie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 1 an sau 1 an si 6 luni de reducerea a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1