Subiect "contributii dupa pensionare" Deschis de Cristi C la data: 04/04/2024 4:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii dupa pensionare
Scris de: Cristi C la data: 04/04/2024 4:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Daca te pensionezi la limita de varsta si continui sa lucrezi (contract nou) se mai plateste contributia de 25% la fondurile de pensie si respectiv somaj sau numai impozitul pe salar ?
Re: contributii dupa pensionare
Scris de: GicaH la data: 04/04/2024 5:37am
Cristi C :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Daca te pensionezi la limita de varsta si continui sa lucrezi (contract nou) se mai plateste contributia de 25% la fondurile de pensie si respectiv somaj sau numai impozitul pe salar ?


Se plătesc toate, CAS, CASS și Impozit pe suma ce rămâne dupa scăderea primelor două....
Re: contributii dupa pensionare
Scris de: Cristi C la data: 04/04/2024 6:05am
GicaH :
Cristi C :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Daca te pensionezi la limita de varsta si continui sa lucrezi (contract nou) se mai plateste contributia de 25% la fondurile de pensie si respectiv somaj sau numai impozitul pe salar ?


Se plătesc toate, CAS, CASS și Impozit pe suma ce rămâne dupa scăderea primelor două....

,,Inseamna ca se poate cere recalcularea pensiei dupa ce termin contractul cu punctele suplimentare acumulate aferente cotizatiei dupa pensionare ?,,
Re: contributii dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/04/2024 8:33am
Conform art 107 alin (4) din actuala lege a pensiilor aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei fara a astepta incetarea contractului de munca, dupa care, dupa o perioada rezonabila, cereti din nou recalcularea.
Actuala lege a pensiilor nu stabileste o perioada minima dupa care aveti dreptul sa cereti recalcularea insa noua lege a pensiilor prevede dreptul de a cere aceasta recalculare o singura data in un an calendaristic.
Re: contributii dupa pensionare
Scris de: Cristi C la data: 04/04/2024 9:12am
la pensie :
Conform art 107 alin (4) din actuala lege a pensiilor aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei fara a astepta incetarea contractului de munca, dupa care, dupa o perioada rezonabila, cereti din nou recalcularea.
Actuala lege a pensiilor nu stabileste o perioada minima dupa care aveti dreptul sa cereti recalcularea insa noua lege a pensiilor prevede dreptul de a cere aceasta recalculare o singura data in un an calendaristic.


Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1