Subiect "Sporuri" Deschis de Mihai Dinu la data: 04/09/2024 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri
Scris de: Mihai Dinu la data: 04/09/2024 4:01am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Rog mult ...inteleg ca la pensie se aduga si sporuri pt salarii pana n 2001 aprilie ...rog s ami spuneti in baza carei legi ? ..doresc sa verifica in cazul meu

Va multumesc
Mihai Dinu
Re: Sporuri
Scris de: GicaH la data: 04/09/2024 4:21am
Mihai Dinu :
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Rog mult ...inteleg ca la pensie se aduga si sporuri pt salarii pana n 2001 aprilie ...rog s ami spuneti in baza carei legi ? ..doresc sa verifica in cazul meu

Va multumesc
Mihai Dinu


Se adauga la calcul doar daca le-ati avut si aveti adeverințe i care se specifica de angajator cadrul legal conform caruia au fost acordate.
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 04/09/2024 10:27am
Pensia pentru limita de varsta la care aveti dreptul in luna iulie a acestui an se va calcula conform actualei legi a pensiilor 263/2010 care prevede ca in perioada inainte de 01 aprilie 2001 sa fie luate in calcul numai salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent cum sunt cel de vechime, cel pentru conditii grele de munca si cel pentru orele de noapte. Aceste sporuri se iau in calcul numai daca sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite prin adeverinta.
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, se recalculeaza pensiile conform art 155 alin (1) din lege luanduse in calcul salariile brute castigate in perioada inainte de 01 aprilie 2001, daca sunt dovedite prin adeverinta. In aceste salarii brute pe langa salariile tarifare si sporurile cu caracte permanent luate deja in calcul se mai iau in calcul sporurile cu caracter nepermanent cum ar fi sporurile pentru zilele de sarbatoare legala, sumele castigate in acord, primele etc..
Re: Sporuri
Scris de: Mihai Dinu la data: 04/11/2024 4:02am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1