Subiect "varsta pensionare" Deschis de HURJUI NICOLAE la data: 04/09/2024 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare
Scris de: HURJUI NICOLAE la data: 04/09/2024 6:51am
Gen:B
Data nasterii:27.11.1962
Stagiul de cotizare:PESTE 41 ANI
Alte date:Am vechime in munca de 41 ani si 3 luni, din aceasta perioada pentru 11 ani si 2 luni, respectiv Academia Navala si cadru militar primesc din iulie 2020 pensie MAI la limita de varsta. In sistemul public de pensii am 30 ani si 1 luna din care 4 ani, si 4 luni in grupa a-I-a de munca, ofiter mecanic flota maritima.
Intrebare: Conform noii legi a pensiilor, exceptand data de 27.11.2027, care este varsta la care ma pot pensiona, anticipat, cu diminuari, cu penalizari, cu...
Re: varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/10/2024 2:04am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023, in afara de pensie pentru limita de varsta fara diminuarea varstei standard de pensionare de 65 ani mai sunt urmatoarele drepturi la pensie :
- pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, adica in data de 27 noiembrie 2025.
- pensie anticipata, diminuata, la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor
Insa pentru aceaste pensii trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani. Vechimea in serviciu din sistemul militar poate fi cumulat cu stagiul de cotizare din sistemul public insa din pacate prevederile noii legi a pensiilor cat si normele de aplicare a acesteia nu au prevederi clare in ce categorie incadreaza vechimea in serviciu de cadru militar, adica stagiu de cotizare contributiv sau necontributiv. Noi presupunem necontributiv
Din aceasta cauza trebuie ca inainte de depunerea dosarului de pensionare sa cereti informatii la Casa teritoriala de pensii publice de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1