Subiect "pensionare" Deschis de RODICA la data: 04/09/2024 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: RODICA la data: 04/09/2024 11:50am
Gen:F
Data nasterii:01.04.1964
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:din care 25 in Romania, 5 in Italia si 5 ani in Anglia
Intrebare:CAnd pot solicita orice tip de prnsie?I n prexent lucrez in Romania.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/10/2024 2:32am
1. Conform noii legi a pensiilor 360/2023, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare la varsta de 62 ani si 7 luni, adica in data de 01 noiembrie 2026. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare contributiv de 15 ani, conditie pe care o realizati fara a face dovada stagiilor de cotizare lucrate in Italia si Anglia
2. Conform actualei legi a pensiilor 263/2010, in prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 33 ani si 7 luni, conditie pe care o realizati daca faceti dovada stagiilor de cotizare lucrate in Italia si Anglia
3. Daca nu cereti pensie anticipata partiala conform actualei legi a pensiilor pana la inlocuirea ei cu noua lege a pensiilor, prevazuta la data de 01 septembrie 2024, atunci la aceasta data aveti dreptul la pensie anticipata, diminuata. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributiv de 33 ani si 7 luni, conditie pe care o realizati daca faceti dovada stagiilor de cotizare lucrate in Italia si Anglia
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1